10 świń w gospodarstwie i 45. ognisko ASF w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-08-2019,12:10 Aktualizacja: 30-08-2019,12:15
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 30 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 45. ognisko ASF w naszym kraju.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 45. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko zostało potwierdzone 29 sierpnia na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

45. ognisko ASF w Polsce w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10. świń.

Chiny, wirus ASF, Azja, trzoda chlewna

Wirus ASF zabił już niemal 5 milionów świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń w ciągu roku zabił w Azji niemal pięć milionów świń. Choroba pojawiła się tam w sierpniu 2018 roku. Afrykański pomór świń, jak informuje portal 3trzy3 na podstawie informacji zebranych przez Światową...

Gospodarstwo to jest położone w gminie Jeziorany w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W 2019 roku służby weterynaryjne potwierdziły już tym samym 45. ognisk ASF w Polsce. Pierwsze z nich wybuchło 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie ognisko nr 44. zostało potwierdzone 23 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 193 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Inspekcja Weterynaryjna w 2019 roku potwierdziła również 1582 przypadków ASF u dzików. Więcej informacji na temat najnowszych przypadków można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu