10 świń w gospodarstwie i 45. ognisko ASF w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-08-2019,12:10 Aktualizacja: 30-08-2019,12:15
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 30 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 45. ognisko ASF w naszym kraju.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 45. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko zostało potwierdzone 29 sierpnia na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

45. ognisko ASF w Polsce w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10. świń.

Chiny, wirus ASF, Azja, trzoda chlewna

Wirus ASF zabił już niemal 5 milionów świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń w ciągu roku zabił w Azji niemal pięć milionów świń. Choroba pojawiła się tam w sierpniu 2018 roku. Afrykański pomór świń, jak informuje portal 3trzy3 na podstawie informacji zebranych przez Światową...

Gospodarstwo to jest położone w gminie Jeziorany w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W 2019 roku służby weterynaryjne potwierdziły już tym samym 45. ognisk ASF w Polsce. Pierwsze z nich wybuchło 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie ognisko nr 44. zostało potwierdzone 23 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 193 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Inspekcja Weterynaryjna w 2019 roku potwierdziła również 1582 przypadków ASF u dzików. Więcej informacji na temat najnowszych przypadków można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA