75. nowych przypadków ASF. Presja wirusa wciąż jest duża

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-08-2019,17:30 Aktualizacja: 30-08-2019,12:07
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 75 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF nr 2019/1508 - 2019/1582 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 5 do 18 sierpnia.

- Nie należy się martwić rosnącą liczbą przypadków u dzików w Polsce. Te zwierzęta są utylizowane więc tym sposobem usuwamy wirusa ze środowiska - mówił dr hab. prof. nadzw. Grzegorz Woźniakowski podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji naukowej, która w czerwcu odbyła się w Puławach.

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w okresie od 5 do 18 sierpnia służby znalazły 102 martwe dziki, z których 22 osobniki zostały odstrzelone.

trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, wojna celna USA - Chiny, wieprzowina

Chiny podnoszą cła na wieprzowinę. Hodowcy tracą miliony

Chiny w miniony piątek 23 sierpnia odpowiedziały na amerykańskie sankcje celne. Tym samym nałożyły dodatkowe 10 proc. cła na wieprzowinę pochodzącą z USA. "Jest to kolejny dotkliwy cios wymierzony w eksporterów amerykańskich lokujących...

Liczna odstrzelonych dzików zawsze jest dużo mniejsza od padłych, co nie jest złym wyznacznikiem zwalczania i monitoringu ASF.

- Przez pięć lat walki z pomorem wiemy już, że najbardziej skutecznym elementem w wykrywaniu ASF-u u tych zwierząt nawet na terenach, gdzie ta choroba nie występuje, jest monitoring bierny czyli zbieranie i badanie oraz utylizacja szczątków padłych dzików. Jest on 50 razy bardziej efektywny niż monitoring czynny, który polega na badaniu tylko i wyłącznie dzików odstrzelonych - podkreśla prof. Grzegorz Woźniakowski

Najbardziej liczny przypadek ASF u dzików w okresie od 5 do 18 sierpnia wystąpił w województwie lubelskim w miejscowości Bełżec położonej w powiecie tomaszowskim w gminie Bełżec.

Służby weterynaryjne znalazły tam dziewięć padłych dzików w tym pięć samic i cztery osobniki o niekreślonej płci.

Szczegóły dotyczące bieżących przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA