Zarzecki: Grzegorz Puda był kompetentny i skory do rozmów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-11-2021,8:45 Aktualizacja: 02-11-2021,8:43
A A A

Grzegorz Puda przez rok pełnił funkcję ministra rolnictwa. Przez wielu rolników został zapamiętany wyłącznie jako zwolennik wprowadzenia "Piątki dla zwierząt". Zdaniem Jacka Zarzeckiego, prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, ocena ta nie jest sprawiedliwa dla byłego szefa resortu rolnictwa.

W ubiegłym roku miały miejsce największe w ostatnich latach protesty rolników w związku z proponowaną przez rządzących ustawą nazywaną "Piątką dla zwierząt". Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, był jedną z osób, które głośno protestowały przeciwko tej ustawie. Przemawiał w parlamencie czy w trakcie protestów rolniczych.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Żywiec wołowy wyraźnie podrożał

Ceny w skupie bydła od dłuższego czasu sukcesywnie rosną. W październiku w dwóch kolejnych notowaniach bydło ogółem podrożało łącznie o ponad 5,5%.    Bydło rzeźne w dniach 4–10 października skupowano średnio po 8,36...

- Moim celem nie było robienie polityki, ale obrona interesów rolników i producentów żywca wołowego. Kilkanaście lat pracowałem w samorządzie i w tym czasie nauczyłem się, że zawsze trzeba szukać konsensusu. To właśnie robiłem, dlatego nieco inaczej odbieram osobę byłego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Większość rolników patrzy na niego jedynie przez prymat tej nieszczęsnej ustawy, co nie jest zbyt uczciwe - mówi w rozmowie z naszym portalem Jacek Zarzecki.

Prezes PZHiPBM nie ukrywa, że mimo wielu różnych podejść do pewnych tematów, organizacjom rolników udało się wielokrotnie rozmawiać z Grzegorzem Pudą i w licznych kwestiach obie strony znalazły wspólny język.

- To nie jest tak, że on nic nie zrobił, był niekompetentny i na niczym się nie znał. Moim zdaniem, a myślę że mam pełne prawo do jego wyrażenia, to bardzo niesprawiedliwa ocena. Udało nam się wspólnie zrobić wiele rzeczy. Przede wszystkimi przygotowywaliśmy i negocjowaliśmy Plan Strategiczny do nowej WPR. Odbyliśmy kilkanaście spotkań czy to w formie stacjonarnej, czy wirtualnej - mówi Jacek Zarzecki.

Prezes PZHiPBM podkreśla również, że były minister rolnictwa był otwarty na merytoryczną dyskusję. Niestety w oczach wielu rolników pozostał on następcą Jana Krzysztofa Ardanowskiego i tym, który chciał wprowadzić "Piątkę dla zwierząt".

budżet rolny 2022, sejmowa komisja rolnictwa, Ryszard Bartosik, rozwój wsi

Budżet rolny 2022. Na co mają pójść pieniądze?

Sejmowa komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do projektu budżetu na 2022 r. w częściach dotyczących rolnictwa. W projekcie zaplanowano wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne i rybołówstwo w wysokości 60,6 mld zł - ok. 10 mld...

- Myślę, że nie do końca wiedział jak sprzedać i pokazać te dobre rzeczy, które również realizował. Duży wpływ na jego negatywny wizerunek ma również to, że objął urząd po ministrze Ardanowskim, który był wręcz uwielbiany przez rolników, co wcześniej chyba nie zdarzyło się w naszej historii - mówi Jacek Zarzecki.

Grzegorzowi Pudzie, zdaniem szefa PZHiPBM, z takim bagażem negatywnych czynników, trudno było normalnie funkcjonować. Mimo to potrafił znaleźć wspólny język z organizacjami rolniczymi i wypracować z nimi wiele kompromisów.

- Obiektywnie muszę stwierdzić, że przyświecało mu dobro rolnictwa. Zdaję sobie sprawę, że moje słowa mogą być kontrowersyjne, ale postrzegam Grzegorza Pudę nie przez pryzmat wyłącznie doniesień medialnych, ale właśnie naszą współpracę - mówi Zarzecki i dodaje:

- Bardzo żałuję, że nie udało mu się dokończyć negocjacji z Komisją Europejską w sprawie WPR. Wówczas nie zostałby zapamiętany jako minister od "Piątki do zwierząt", ale jako ten, który wspólnie z rolnikami, podkreślam słowo wspólnie, stworzył Plan Strategiczny. Poza tym uważam, że minister rolnictwa jest naszym przedstawicielem w rządzie i nieważne kto sprawuje ten urząd, należy mu się szacunek.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA