Wścieklizna już nie tylko u lisów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-11-2021,10:20 Aktualizacja: 22-11-2021,20:06
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o nowych przypadkach wścieklizny w Polsce. Choroba nie tylko została wykryta u padłych lisów, ale również u kotów. 
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 10 nowych przypadków wścieklizny u zwierząt, w tym siedmiu u zwierząt dzikich i trzech u zwierząt domowych. Wszystkie przypadki wystąpiły w woj. mazowieckim. 
 
Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 5 oraz 12 listopada.
 
Przypadek wścieklizny nr 84 w 2021 r. stwierdzono w miejscowości Gadka w gminie Kołbiel w powiecie otwockim u padłego lisa. Przypadek 85 stwierdzono w miejscowości Zielonka w gminie Zielonka w powiecie wołomińskim u padłego kota.
 
Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, Henryk Kowalczyk

Niemczuk został Głównym Lekarzem Weterynarii

Paweł Niemczuk został powołany na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii. Nominację wręczył we wtorek Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Niemczuk pełnił już funkcje szefa weterynarii. Na to...
Przypadek 86 stwierdzono w miejscowości Kalonka w gminie Pilawa w powiecie garwolińskim u padłego kota, a nr 87 w miejscowości Bukowiec w gminie Kowala w powiecie radomskim u padłego lisa.
 
Przypadek wścieklizny nr 88 stwierdzono w miejscowości Gózd w gminie Gózd w powiecie radomskim u padłego kota. Przypadek nr 89 stwierdzono w miejscowości Zawada Stara w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim u padłego lisa.
 
Przypadek nr 90 stwierdzono w dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy u padłego lisa, a przypadek nr 91 w miejscowości Okuniew w gminie Halinów w powiecie mińskim u padłego lisa.
 
Przypadek wścieklizny nr 92 stwierdzono w miejscowości Wola Karczewska w gminie Wiązowna w powiecie otwockim u padłego lisa. Ostatni przypadek wścieklizny nr 93 w bieżącym roku stwierdzono w dzielnicy Wawer we Warszawie u padłego lisa.
 
We wszystkich przypadkach zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
 
Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązku szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych zachęca również do szczepienia kotów.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA