W Poznaniu otwarto supernowoczesną klinikę weterynaryjną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2015,15:25 Aktualizacja: 10-05-2015,10:13
A A A

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu otwarto Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej (UCMW). W nowopowstałej klinice Dużych i Małych Zwierząt mieszczą się m.in. dwa bloki operacyjne i gabinety lekarskie.

UCMW w Poznaniu posiada łączną powierzchnię prawie 3 tys. m kw. Budowa nowej kliniki rozpoczęła się w 2013 roku i wyniosła łącznie ok. 20 mln zł, z czego 15 mln było dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W lecznicy znajdują m.in. laboratoria, sale intensywnej opieki medycznej OIOM, a także aparatura do specjalistycznych badań medycznych. Na terenie kliniki dostępne są także sale szpitalne, dwa duże boksy dla koni, krów i mniejszych zwierząt egzotycznych oraz szpital i poczekalnie - dla psów i kotów.

Lekarze weterynarii przyjechali do Puław

W Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach trwa XI Międzynarodowa Konferencja Bujatryczna. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania są aktualne problemy wybranych chorób bakteryjnych i wirusowych bydła. Tradycyjnie w kwietniu w...
Dziekan wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP prof. Małgorzata Szumacher-Strabel podkreśla, że nowopowstała klinika będzie zajmowała się zarówno domowymi pupilami, jak i wspierała swoją pomocą i zapleczem naukowym wielkopolskich hodowców owiec, bydła oraz trzody chlewnej.

"Na naszym wydziale kształcimy studentów na kierunkach biologia, hodowla zwierząt i weterynaria, więc interesuje nas każde zwierzę i na każde czekamy i patrzymy z wielką uwagą. Obecnie nasza klinika jest w stanie zapewnić opiekę od kilkunastu do kilkudziesięciu zwierzętom jednocześnie, więc czekamy zarówno na tych małych, jak i dużych pacjentów" - powiedziała Szumacher-Strabel.

"Liczymy, że klinika, która już dziś służy nam do celów dydaktycznych, a którą od jesieni będziemy wykorzystywali już w pełni jako typową lecznicę, będzie nie tylko miejscem nauki, ale również miejscem, w którym mieszkańcy Poznania i Wielkopolski będą mogli uzyskać fachową poradę i zbadać swoje zwierzęta wykorzystując przy tym jedne z najlepszych narzędzi i sprzętów w tym kraju" - dodała.

Klinika będzie oferowała również pomoc doraźną. W razie nagłej potrzeby będzie dostępna także karetka ratunkowa dla zwierząt. Ambulans, który będzie bezwzględnie wyjeżdżał do dużych zwierząt, ma być wyposażony w mobilny sprzęt do leczenia i pomocy. "Prowadzimy również rozmowy z miastem, ponieważ chcemy pomagać także zwierzętom np. potrąconym przez samochody" - tłumaczyła Szumacher-Strabel.

Rektor UP prof. Grzegorz Skrzypczak podkreślił, że mimo iż weterynaria jako osobny kierunek kształcenia funkcjonuje w Poznaniu dopiero od 2011 roku, to już może konkurować z tymi uznawanymi za najlepsze w Polsce.

"Chcemy, aby kształcenie weterynaryjne na naszym uniwersytecie przygotowywało fachowców również do obsługi wielkopolskiego rolnictwa, żeby część z nich znalazło zatrudnienie w produkcji, w tym w podnoszeniu jej jakości" - powiedział rektor.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach istnieje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu od 2011 roku. W marcu 2013 roku dotychczasową katedrę Weterynarii podniesiono do rangi Instytutu. W tym samym roku rozpoczęto prace nad budową lecznicy.

Klinikę Dużych i Małych Zwierząt oddano do użytku w październiku 2014 roku. Wtedy także budynek zaczęto wyposażać w niezbędną aparaturę medyczną.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA