Stada zwierząt są na bieżąco kontrolowane. ARiMR zapewnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2019,10:40 Aktualizacja: 28-02-2019,10:46
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadzi rejestr zwierząt gospodarskich (IRZ), systematycznie kontroluje stada m.in. bydła i prowadzi wyjaśnienia w przypadku ujawnienia nieprawidłowości.

Na nieprawidłowości w systemie rejestracji zwierząt wskazuje raport unijnych kontrolerów, którzy sprawdzali na początku lutego system nadzoru weterynaryjnego w Polsce.

identyfikacja zwierząt gospodarskich, rejestracja zwierząt gospodarskich, bydło, trzoda chlewna, kozy, arimr

Zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich

Od wtorku, 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące zwierząt gospodarskich. Tego dnia w życie wchodzi bowiem ustawa z 20 lipca bieżącego roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Agencja...

Kontrola spowodowana była wykryciem nielegalnego uboju bydła w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka, z której mięso trafiło do kilkunastu krajów UE.

Identyfikacją zwierząt gospodarskich zajmuje się w Polsce ARiMR, która prowadzi rejestr, jak i organy Inspekcji Weterynaryjnej, które sprawują nadzór w tym zakresie.

Agencja zaznacza, że jako system identyfikacji i rejestracji zwierząt należy rozumieć jego wszystkie elementy, a więc także posiadaczy zwierząt - rolników, podmioty z nadanym weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym, czyli pośredników w obrocie zwierzętami, miejsca gromadzenia zwierząt, targi, rzeźnie, zakłady utylizacji.

Chodzi o podmioty, które z mocy przepisów prawa w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt są zobowiązane do składania zgłoszeń dotyczących zwierząt.

ARiMR zapewniła, że prowadzi postępowania wyjaśniające w każdym przypadku wystąpienia nieprawidłowości w bazie danych IRZ - czy to na zgłoszeniu złożonym przez posiadacza zwierząt, czy też nieprawidłowości ujawnionej po przetworzeniu danych w systemie.

salmonella w wołowinie, miroslav toman, jakość żywności, kontrola mięsa, komisja europejska

Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa, jak poprawimy swój system

Miroslav Toman, czeski minister rolnictwa powiedział, że jeśli Polska usprawni system kontroli weterynaryjnej, to jego kraj jest gotowy zrezygnować z nadzwyczajnych badań polskiej wołowiny. Polityk zaznaczył, że czeskie kontrole budzą zastrzeżenia...

Ustalana jest przyczyna błędu, jak również to, kto go popełnił, a następnie dana są korygowane. Takie wyjaśnienia prowadzą pracownicy biur powiatowych agencji.

Kontrole przeprowadzane są w siedzibach stad, w których - zgodnie z bazą danych IRZ - występują nieprawidłowości. Jednym z powodów kontroli jest brak reakcji rolnika na wezwania do złożenia wyjaśnień - poinformowała ARiMR.

Agencja nie ma ustawowych narzędzi nakładania kar dla posiadaczy zwierząt za niedopełnienie obowiązków ich rejestracji. W przypadku ujawnienia naruszenia przepisów, informuje organy ścigania i organy inspekcji weterynaryjnej, które mogą nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA