Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mają więcej zarabiać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2022,14:30 Aktualizacja: 22-03-2022,15:04
A A A

Średnio o ok. 1,2 tys. zł od lipca mają zostać podniesione płace pracowników Inspekcji Weterynaryjnej - zapowiedział Krystian Popławski, dyrektor w resorcie rolnictwa.

Sejmowa komisja rolnictwa dyskutowała na temat informacji Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej wyników kontroli systemu kontroli bezpieczeństwa żywności w Polsce.

Nowela ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, ubój bydła w gospodarstwach, prawo żywnościowe i paszowe

Nowela ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej przyjęta przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Nowe przepisy m.in. umożliwią dokonywanie uboju w gospodarstwach na użytek własny bydła do 12. miesiąca życia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Projekt...

Według Izby kompetencje poszczególnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności nakładają się, zaś między organami kontrolnymi nie ma współpracy i koordynacji działań. Kontrola wykazała ponadto, że nadzór nad ubojem zwierząt jest niedostateczny, na co wpływ mają problemy kadrowe w organach kontrolnych. Niesprawny jest też system kontroli sprzedaży internetowej.

To tylko niektóre przyczyny tego, że system kontroli bezpieczeństwa żywności w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Krystian Popławski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW odnosząc się do problemów kadrowych w Inspekcji Weterynarii poinformował, że od 1 lipca pensje pracowników mają przeciętnie wzrosnąć o 1269 zł. Dodał, że zabezpieczono środki na stworzenie nowych etatów - ma być ich łącznie ponad 1,5 tys.

Wyjaśnił, że ponad 600 etatów ma dotyczyć obsługi związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt oraz wystawianiem świadectw weterynaryjnych eksportowych w związku z Brexitem. Dodał, że pozostałe etaty mają być wzmocnieniami. Dodał, że na każdy nowy etat miesięcznie przewidziano wynagrodzenia zasadnicze w wysokości blisko 8 tys. zł.

przywóz zwierząt z Ukrainy, MRiRW, inspekcja weterynaryjna, choroby zakaźne

Lekarze weterynarii badają na granicy zwierzęta przywożone z Ukrainy

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa. Ministerstwo wyjaśniło, że...

Przedstawiciel MRiRW przyznał, że trzeba będzie pomyśleć o przesunięciu środków do wojewódzkich inspektoratów weterynarii, aby uniknąć "ucieczki" pracowników.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa zapewnił, że żywność w Polsce jest bezpieczna i bardzo ceniona na świecie. Przypomniał, że w 2021 r. jej eksport miał wartość ponad 40 mld euro, a 73 proc. trafiło do krajów UE.

Dorota Niedziela (KO), wiceprzewodnicząca komisji zwróciła uwagę, że problem z konsolidacją służb zajmujących się bezpieczeństwem żywności ciągnie się od lat. Były w tej sprawie inicjatywy, lecz na razie bez powodzenia. Według niej konieczne jest połączenie kilku funkcjonujących obecnie instytucji jak Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w jeden byt, który zajmowałaby się bezpieczeństwem żywności, bądź stworzenie nowej inspekcji. Dodała, że kolejnym problemem do rozwiązania jest odpowiednie finansowanie oraz uzupełnienie kadr w szczególności weterynarzy.

Posłanka odnosząc się do zapowiadanych 1,5 tys. nowych etatach podkreśliła, że uwierzy w to dopiero wtedy jak to zobaczy. Oceniła, że zapowiedzi w tej sprawie są na razie nierealne z tego powodu, że nie ma chętnych do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej z powodu za niskich stawek.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA