Posypią się kary za niezgodne z przepisami reklamowanie pasz leczniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2022,14:15 Aktualizacja: 14-02-2022,14:19
A A A

Grzywny za niezgodne z przepisami unijnymi reklamowanie pasz leczniczych, a także za wprowadzanie ich na rynek bez odpowiednich powiadomień - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o paszach.

Dokument przygotowany przez resort rolnictwa opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dostosowuje on polskie przepisy do nowej unijnej regulacji, która ujednolica wymogi, jakie muszą spełniać podmioty, które mogą wytwarzać, przechowywać i transportować paszę leczniczą lub produkty pośrednie.

Szczyt Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza, Grzegorz Puda, Janusz Wojciechowski, produkcja białka paszowego

Ministrowie chcą zwiększyć produkcję białka paszowego

Kraje Trójmorza mają ogromny potencjał, chcemy go rozbudowywać - zadeklarował Grzegorz Puda, minister rolnictwa podczas Szczytu Ministrów Rolnictwa Regionu Trójmorza. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej...

Ministerstwo podkreśliło, że unijne przepisy, co do zasady są zgodne z tymi obowiązującymi w kraju i nie będą miały znaczącego wpływu na działalność przedsiębiorstw.

Wyjaśniono, że tak jak dotychczas, wojewódzcy lekarze weterynarii są wskazani do zatwierdzania podmiotów, które wytwarzają przechowują, transportują lub wprowadzają na rynek pasze lecznicze lub produkty pośrednie. Dodatkowo zatwierdzane będą podmioty, które wytwarzają paszę leczniczą w mobilnych wytwórniach.

W ocenie skutków regulacji projektu czytamy, że obowiązkowi rejestracji tak jak dotąd podlegać będą podmioty, które: jedynie transportują lub przechowują paszę leczniczą lub produkty pośrednie wyłącznie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach; prowadzą handel detaliczny paszą leczniczą z wyłączeniem produktu pośredniego dla zwierząt domowych.

Dodatkowo jednak zarejestrowane będą musiały być też podmioty, które prowadzą wyłącznie działalność handlową i nie przechowują paszy leczniczej lub produktów pośrednich w swych obiektach.

Prasa kostkująca New Holland BigBaler 1290 HD CropCutter, zbiór lucerny, kostki z zielonką

Pasza w kostkach bez resztek sznurka

Podczas polskiej premiery wielkogabarytowej prasy kostkującej New Holland BigBaler 1290 HD CropCutter sprawdzono ją przy zbiorze ściętej dzień wcześniej i symbolicznie podsuszonej lucerny. Duże bele prostopadłościenne kojarzą się głównie ze...

Zgodnie z projektowaną nowelą - tak jak w obecnie - Główny Lekarz Weterynarii prowadzić będzie wykaz podmiotów działających na rynku pasz, choć będzie on rozszerzony o mobilne wytwórnie pasz leczniczych.

Projekt wprowadza też pojęcie recepty weterynaryjnej na paszę leczniczą oraz przewiduje też kary m.in. za brak powiadomienia powiatowego lekarza weterynarii o tym, że podmiot wytwarzający paszę leczniczą w mobilnej wytwórni, który ma zatwierdzenie w innym niż Polska kraju UE, wprowadza paszę leczniczą na terytorium naszego państwa.

Kary grozić będą też za niezgodne z przepisami unijnymi reklamowanie pasz leczniczych. Rozporządzenie UE zakazuje m.in. reklamowania paszy leczniczej i produktów pośrednich. Nie dotyczy jednak reklam przeznaczonych wyłącznie dla lekarzy weterynarii.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA