Norki wybite w Danii będą poddane ekshumacji?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-11-2020,12:35 Aktualizacja: 30-11-2020,12:07
A A A
W Danii w obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa wybito miliony norek. Teraz tamtejszy rząd rozważa ekshumację zakopanych trucheł i skierowanie ich do utylizacji. 
 
Nowa mutacja koronawirusa wykryta u norek w Danii spowodowała, że tamtejszy rząd podjął decyzję o ubiciu około 17 mln zwierząt. 
 
Po rozpoczęciu operacji, decyzja o jej przeprowadzeniu została zakwestionowana przez sąd, bowiem okazało się, że nie miała podstaw prawnych. Skandal doprowadził do rezygnacji ministra rolnictwa – informuje Rzeczpospolita.
 
Kolejnym problemem jest fakt, że zwierzęta zostały zakopane w ziemi, co zdaniem specjalistów będzie skutkować uwalnianiem do gleby dużych ilości fosforu i azotu.
 
hodowla norek, koronawirus u norek, Gdański Uniwersytet Medyczny, grzegorz puda, Krzysztof Niemczuk

Badania nie potwierdziły zakażenia SARS-CoV-2 u norek

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek - poinformował na konferencji prasowej Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Badania zostały zlecone przez szefa resortu po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu...
Rasmus Prehn, nowy duński minister rolnictwa, poparł pomysł ekshumacji wybitych norek i ich spalenia. Jednak decyzja ta wymaga zgody krajowej agencji ochrony środowiska.
 
Pomysł ten popiera też większość w duńskim parlamencie, w którym omawiano ten problem.
 
Norki zostały zakopane w gminie Holstebro na zachodzie kraju. Jednak gazy uwolnione podczas procesu rozkładu ich ciał zaczęły wypychać szczątki zwierząt na powierzchnię ziemi. 
 
W czwartek premier przeprosiła za taki sposób rozwiązania kryzysu, odwiedzając jednego z poszkodowanych hodowców norek. 
 
Norki wybito w związku z obawą, że mutacja koronawirusa, wykryta u nich sprawi, że szczepionki przeciwko tej chorobie będą mniej skuteczne. 
 
Decyzja została podjęta szybko, a rząd nie czekał na przeprowadzenie badań. Po czasie eksperci stwierdzili, że zagrożenie jest znikome.
 
Duński rząd poinformował, że potencjalne zagrożenie zostało najprawdopodobniej wygaszone, ponieważ nie wykryto żadnego nowego przypadku zakażenia zmutowaną wersją koronawirusa.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA