Minister odpiera zarzuty hodowców. Rząd wspiera produkcję zwierzęcą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2019,14:00 Aktualizacja: 19-05-2019,14:17
A A A

- Zarzut, że nie wspieramy produkcji zwierzęcej w Polsce jest zarzutem, który nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością - mówił do hodowców Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Od piątku w Poznaniu odbywa się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Zdaniem części obecnych tam przedstawicieli związków branżowych, obecna polityka rządu zmierza do ograniczania polskiej hodowli.

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, zwierzeta hodowlane, poznań, miedzynarodowe targi poznańskie

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych rozpoczęta

Bydło mleczne i mięsne, owce, kozy i drób prezentowane są od piątku w Poznaniu na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Wydarzeniu towarzyszy największa w historii imprezy Wystawa Ras Rodzimych. Trzydniowy pokaz organizowany na terenie...

Imprezie z udziałem szefa resortu towarzyszył dźwięk gwizdków. W hali, w której odbywała się uroczystość, wywieszono plakaty wyrażające "sprzeciw wobec zabrania dotacji na rozwój polskiej hodowli" oraz hasła: "wieś jest do karmienia a nie do dojenia", "rząd - najlepszy dojarz RP", "rząd grabarzem polskiej hodowli". Część hodowców pojawiła się w czarnych koszulkach.

- Hodowla jest elementem produkcji zwierzęcej. Naszym wspólnym celem jest to, żeby rozwinąć produkcję zwierzęcą w każdym gatunku zwierząt, które hoduje się w Polsce. Hodowla jest tym elementem, który musi służyć wszystkim polskim rolnikom, a nie tylko wąskiej grupie hodowców - powiedział Ardanowski.

Jak podkreślił, zarzut, jaki jest formułowany, że nie wspieramy produkcji zwierzęcej w Polsce - czy to bydła, czy koni, drobiu czy zwierząt futerkowych czy hodowli owiec, kóz i wszystkich innych gatunków - jest zarzutem, który nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością.

- Bo czym proszę państwa jak nie pomocą dla rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą jest choćby zwiększenie paliwa rolniczego, uwzględnienie użytków zielonych przy pomocy suszowej, rozszerzenie możliwości sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego w rolniczym handlu detalicznym, w sprzedaży bezpośredniej - wymieniał minister.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że państwo nie wycofuje się ze wsparcia produkcji zwierzęcej w Polsce.

- Ta produkcja będzie wspierana, będzie mocno podtrzymywana i będzie się rozwijała. Bardzo liczę na jej rozwój w każdej dziedzinie. Największe nadzieje wiążę z bydłem mięsnym, z niektórymi gatunkami drobiu, z rozwojem produkcji jagnięciny - mamy do tego dobre warunki. W każdej dziedzinie możemy zwiększać produkcję - powiedział.

- Naszą wspólną troską będzie tylko to, gdzie dobrze to ulokować i sprzedać za dobre pieniądze. Będziemy wprowadzali również nowoczesne metody uwiarygadniana żywności w oczach coraz bardziej rozkapryszonych, zamożnych konsumentów - podkreślił na koniec Ardanowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA