Hodowcy chętnie korzystają z nowej możliwości rejestracji zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2018,17:50 Aktualizacja: 02-10-2018,23:43
A A A

Ponad 47 tys. dyspozycji złożyli rolnicy w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania nowego portalu do rejestracji zmian w stadach zwierząt (IRZplus) - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Portal został uruchomiony pod koniec sierpnia. Już w dniu startu gospodarze wykonali za jego pośrednictwem 2 tys. dyspozycji. Elektroniczny portal IRZplus to przede wszystkim wygoda dla posiadaczy zwierząt, umożliwia załatwienie spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

identyfikacja zwierząt gospodarskich, rejestracja zwierząt gospodarskich, bydło, trzoda chlewna, kozy, arimr

Zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich

Od wtorku, 11 września rolnicy będą musieli stosować zmienione przepisy dotyczące zwierząt gospodarskich. Tego dnia w życie wchodzi bowiem ustawa z 20 lipca bieżącego roku o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Agencja...

IRZplus łączy zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach oraz platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich.

Korzystanie z Portalu IRZplus znacznie ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż.

Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie, to druga będzie widziała na swoim koncie tę informację i wystarczy, że potwierdzi - również za pośrednictwem Portalu IRZplus - prawidłowość danych.

Według ARiMR, nie ma konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia.

Za pośrednictwem IRZplus można także złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła.

hodowla zwierząt futerkowych, zwierzęta futerkowe, pracownicy naukowi, ustawa o ochronie zwierząt, jan ardanowski

Minister nie widzi powodów, by zakazać hodowli zwierząt futerkowych

- Hodowla zwierząt futerkowych jest utrzymana, nie widzę jakiś szczególnych powodów żeby to zmieniać - mówi Jan Krzysztof Ardanowski. Zapowiada zgłoszenie projektu ustawy, który ma zaostrzyć rygory hodowania zwierząt,...

"Dla hodowcy zwierząt stworzona w portalu baza danych o ich stadzie będzie pomocnym narzędziem. Będzie można w każdej chwili sięgnąć po zgromadzone w niej potrzebne informacje, sprawdzić złożone przez siebie zgłoszenia lub złożyć nowe" - przekonuje agencja.

Posiadacze zwierząt, którzy chcą korzystać z portalu IRZplus, mogą uzyskać do niego dostęp, rejestrując się w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta.

Jeśli natomiast mają już dostęp do tej aplikacji, mogą w łatwy sposób, podczas logowania, rozszerzyć posiadane uprawnienia o dostęp do portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ.

Szczegółowe informacje o portalu są dostępne na stronie internetowej ARiMR w zakładce IRZ.

Umieszczone są tam również wideo-przewodniki, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób z portalu IRZplus korzystać.


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA