Branża mięsna kontra NIK. Ilość dodatków w wyrobach jest w normie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2019,13:00 Aktualizacja: 13-01-2019,13:07
A A A

Stosowanie dodatków w przetworach i niektórych wyrobach mięsnych jest konieczne, ale ich ilość nie przekracza norm. Raport NIK na temat dodatków do żywności, gdzie wskazano na ich dużą zawartość nie odzwierciedla rzeczywistego stanu - uważa Witold Choiński, prezes Związku "Polskie Mięso".

Najwyższa Izba Kontroli na początku stycznia opublikowała raport, w którym wskazała na brak jednego organu odpowiedzialnego za nadzór nad rynkiem dodatków do żywności.

nik, gis, krzysztof kwiatkowski, jan bodnar, dodatki do żywności, bezpieczeństwo żywności

NIK wnioskuje o nadzór nad stosowaniem dodatków do żywności

- Brakuje jednego organu odpowiedzialnego za nadzór nad rynkiem dodatków do żywności - przekonuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli po przeprowadzonej kontroli. W związku z jej wynikami NIK m.in. postuluje...

Chodzi nie tylko o ich stosowanie, ale także o uwzględnienie wpływu kumulacji wielu substancji dodatkowych w jednym środku spożywczym lub codziennej diecie.

Podano m.in., że w kiełbasie śląskiej stwierdzono rekordową liczbę substancji dodatkowych - 19 dodatków.

- Mamy poważne wątpliwości co do wiarygodności tego raportu, ponieważ wielokrotnie cytowane i przedstawiane produkty mięsne z dużą ilością dodatków E czy innych substancji dodatkowych nie odzwierciedlą absolutnie rzeczywistego stanu rzeczy w przemyśle mięsnym. Przykładowe 2 produkty, które były pokazywane jako produkty z dużą zawartością substancji dodatkowych, takie jak kiełbasa śląska czy parówki i przekroczenie dawek dziennych - powiedział Choiński.

Dodał, że chociażby przykładowa parówka, która zawiera w swoim składzie również 2 składniki niedozwolone (...) nie może stanowić podstawy do twierdzenia, że taki stan rzeczy ma się na co dzień.

mięso czerwone, mięso drobiowe, kontrole mięsa, ijhar-s, ubojnie, rozbiór mięsa

Inspekcja jakości handlowej sprawdza rynek mięsa. Co ustaliła?

Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) przeprowadziły ostatnio kontrole w 34 zakładach ubijających, rozbierających i sprzedających mięso drobiowe i czerwone w całej Polski. Zostały wykonane w...

Jak mówił, świadczą o tym również dane z grudnia 2018 r. Instytutu Żywności i Żywienia, który badał żywność, w tym wyroby mięsne, na zawartość azotynów. Podkreślił, że branża mięsna nie może zgodzić się z tym raportem, ponieważ nie podano, jakimi metodami było robione to badanie, na jakiej skali, na jakich produktach.

Zdaniem Choińskiego, pokazywana w raporcie duża ilość dodatków stosowana w przetwórstwie nie odzwierciedla stanu rzeczywistego.

Prezes "Polskiego Mięsa" podkreślił, że stosowanie dodatków w przetworach i niektórych wyrobach absolutnie jest konieczne, pod warunkiem, że rzeczywiście nie przekracza pewnych norm. Często stosowanie dwóch lub trzech składników, takich jak azotyn sodu czy kwas askorbinowy, połączonych ze sobą, daje efekt synergiczny, czyli sprawia, że możemy ich zastosować mniej.

Podobnie jest w przypadku fosforanów - użycie trzech różnych powoduje, że suma zastosowania daje efekt końcowy lepszy niż zastosowanie jednego, bo tych składników zużywa się w sumie jest dużo mniej.

francja, mięso zebr, zebry, produkcja mięsa, sprzedaż mięsa, sieci supermarketów

Mięso z zebr w supermarketach. Konsumenci są oburzeni

Francuscy obrońcy praw zwierząt i konsumenci protestują przeciwko sprzedaży mięs ze zwierząt egzotycznych. Największe oburzenie wywołał handel mięsem zebr, gatunku, który jest zagrożony wyginięciem. Do sprzedaży przed świętami trafiły...

- Jest kilka powodów stosowania (dodatków) - przede wszystkim w celu wydłużenie okresu przydatności do spożycia oraz trwałości produktów, zapewnienia bezpieczeństwa konsumentowi, zapobieganie zmianom jakościowym produktu czy choćby podniesienie atrakcyjności produktu dla konsumenta albo też aby produkt spełniał funkcje dodatkowe (...) z wartością dodaną" - wyjaśnił.

Według Choińskiego, normy dotyczące stosowania w żywności dodatków są nieprzekraczalne. Jeśli dany producent takie normy przekracza, łamie prawo to należy eliminować lub karać. Prezes podkreślił jednocześnie, że "substancje, które są stosowane zgodnie z normą, absolutnie nie narażają przeciętnego konsumenta na jakiekolwiek konsekwencje zdrowotne".

Podkreślił, że ostatnich latach (2011, 2014) normy dotyczące stosowania dodatków zostały zaostrzone przez Unię Europejską. Ograniczono wówczas stosowanie niektórych substancji dodatkowych, a poziomy dopuszczalności niektórych jeszcze zmniejszono. Dzisiaj stosuje się ich dużo, nawet kilkakrotnie mniej niż w latach 80.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA