Ukraińskie produkty drobiowe powinny być objęte cłem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-04-2023,11:30 Aktualizacja: 24-05-2023,11:05
A A A

"Reprezentując organizacje polskich hodowców i producentów mięsa drobiowego apelujemy o nie przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj" czytamy w komunikacie organizacji zrzeszonych w inicjatywie #HodowcyRazem.

Władze UE w czerwcu 2022 roku podjęły decyzję o całkowitej liberalizacji handlu z Ukrainą w celu wsparcia tego kraju po rosyjskiej agresji. Doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu importu mięsa drobiowego po bardzo niskich cenach z Ukrainy.

Według danych Komisji Europejskiej import mięsa drobiowego do UE przez pierwsze 8 tygodni 2023 r. osiągnął poziom 32 306 t, co oznacza wzrost o 94% w porównaniu z pierwszymi 8 tygodniami 2022 r.

identyfikacja i rejestracja zwierząt, IRZplus, KIPDiP, drobiarze, drób, ptaki, jaja, kury mięsne, kury nieźne, drób

Drobiarze alarmują: wejdziemy w kolizję z prawem

Drobiarze, mimo wielu starań, nie są w stanie działać zgodnie z prawem. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) alarmuje, że od 6 kwietnia niemal wszystkie gospodarstwa drobiarskie w Polsce wejdą w kolizję z prawem. Producenci drobiu...

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy do UE

Najbardziej wzrósł import mięsa mrożonego, który wyniósł 16 663 t (wzrost o 171,6%), natomiast o 40,4% wzrósł import mięsa świeżego z Ukrainy.

Import jaj do UE osiągnął poziom 4 457 t., co oznacza wzrost o 1370% w porównaniu z pierwszymi 8 tygodniami 2022 r. W tej kategorii najbardziej wzrósł import jaj świeżych (+2580%), który osiągnął aż 3 137 t.

Import mięsa drobiowego w porównaniu do stycznia 2022 r. wyniósł 16 206 t (+77%) W ramach tej kategorii import mięsa mrożonego i świeżego wyniósł odpowiednio 7 454 t (+85% m/m) i 6 675 t (+47% m/m).

Import jaj wyniósł 2 573 t (+1446% w porównaniu ze styczniem 2022 r.). W ramach tej kategorii import jaj świeżych stanowi 1 839 t (+2485% m/m), a jaj bez skorupek 671 t (+759% m/m).

Dane KE za rok 2022 wskazują, że całkowity przywóz mięsa drobiowego do UE w 2022 osiągnął 163 675 t, +80% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ramach tej kategorii najbardziej wzrósł przywóz mięsa mrożonego (+143%), osiągając 84 892 t.

import drobiu i jaj z Ukrainy, branża drobiarska, Paweł Podstawka, Dariusz Goszczyński

Drobiarze mają dość. Domagają się kontroli importu z Ukrainy

Zdaniem polskich producentów mięsa drobiowego i jaj niekontrolowany import tych produktów z Ukrainy zagraża branży. - Bez szybkiej interwencji rządu, przy nierównych zasadach nie przetrwamy tej konkurencji - uważają...

Całkowity przywóz jaj do UE wyniósł 22 233 t, +300% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ramach tej kategorii najbardziej wzrósł przywóz świeżych jaj (+446 %), osiągając poziom 12 506 t.

Polscy drobiarze nie mogą konkurować

 

Większość eksportowanego na teren UE mięsa drobiowego pochodzi od jednego, gigantycznego podmiotu, który jest zarejestrowany na Cyprze.

Polscy hodowcy i producenci drobiu nie są w stanie konkurować z produktami wytworzonymi w oparciu o znacznie niższe wymagania ukraińskimi produktami drobiowymi.

"Rozumiemy potrzebę zbiorowego wsparcia Ukrainy, ale nie jest sprawiedliwe, że polscy rolnicy muszą indywidualnie płacić tak wysoką cenę za pomoc Ukrainie. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte odpowiednie środki, zagrożone będzie przetrwanie całego polskiego drobiarstwa" apelują #HodowcyRazem.

Organizacje zrzeszone w inicjatywie podkreślają, że KE proponuje przedłużenie liberalizacji handlu o dodatkowy rok. Ich zdaniem zachodzi konieczność podjęcia konkretnych działań, które będą wspierać polskich hodowców i producentów drobiu.

Funduszu Ochrony Rolnictwa, drobiarze, ministerstwo rolnictwa, Piotr Lisiecki, KIPDiP, jaja, drób, ceny drobiu, rolnicy

Ministerstwo rolnictwa szykuje nową daninę dla drobiarstwa?

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP), krytykuje pomysł utworzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa. - Ministerstwo rolnictwa kolejny raz chce utrudnić życie polskim producentom oraz przetwórcom drobiu. Pod...

Ukraińskie wyroby muszą spełniać wymagania UE

Inicjatywa #HodowcyRazem apeluje więc o nie przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj do momentu spełnienia pełnych wymagań UE związanych z bezpieczeństwem żywności oraz jej jakością.

Hodowcy chcą również zapewnienia przez właściwe służby kontrolne, że importowane produkty spełniają wymagania obowiązujące w UE w zakresie bezpieczeństwa żywności i jakości mięsa drobiowego i jaj oraz, że zostały pozyskane z hodowli spełniających wymagania dobrostanowe odpowiadające wymaganiom obowiązującym na terenie UE.

KE powinna także stworzyć programy wspierające eksport produktów z Ukrainy do krajów najbardziej potrzebujących. Tego typu mechanizm pozwoliłby na zapewnienie produktów żywnościowych osobom głodującym np. w niektórych państwach afrykańskich, jednocześnie nie zaburzałby rynku UE.

#HodowcyRazem chcą także prowadzenia szczegółowych analiz dotyczących zarówno ilości jak i jakości importowanego mięsa drobiowego oraz jaj na rynek UE.

"Brak pilnej interwencji i opisanych wyżej działań prowadzić będzie do zapaści sektora, skutkując protestami rolników tak, jak ma to obecnie miejsce w odniesieniu do zbóż czytamy w komunikacie" #HodowcyRazem.

Pismo inicjatywy #HodowcyRazem znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu