Takiej epidemii grypy ptaków nie było od blisko 20 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2022,13:35 Aktualizacja: 20-10-2022,13:35
A A A

Od października 2021 r. w Holandii wykryto 98 ognisk grypy ptaków, co wymusiło wybicie w ciągu roku prawie 6 mln ptaków - przekazało tamtejsze ministerstwo rolnictwa. To najwięcej od 2003 r.

Tylko w czwartek rano na fermie drobiu w Heythuysen na południu Niderlandów konieczne było wybicie 300 tys. kurcząt ze względu na stwierdzenie choroby. Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu transportu zwierząt w promieniu 10 km.

grypa ptaków, wirus HPAI, ogniska choroby, przypadki, drób, grypa ptasia w Niemczech dzikie ptactwo,

Grypa ptaków dziesiątkuje drób w Niemczech

W Niemczech sytuacja związana z grypą ptaków dramatycznie się pogarsza. Liczba ognisk choroby stale ulega zwiększeniu.   Grypa ptaków w Niemczech, jak podaje euromeatnews.com, staje się coraz większym zagrożeniem dla dzikich...

Resort rolnictwa podał, że od października ubiegłego roku w kraju wykryto 98 ognisk grypy ptaków. Z tego powodu konieczne było uśmiercenie blisko 6 mln sztuk drobiu, m.in. kurcząt, indyków oraz kaczek - najwięcej od 2003 r.

Sektor drobiu jest ważną częścią holenderskiego przemysłu spożywczego. Z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że zatrudnionych jest w nim około 20 tys. osób.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało na początku października, że obecna epidemia grypy ptaków (HPAI) jest najgorszą, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w Europie.

Wirus rozprzestrzenił się w 37 krajach. Najwięcej ognisk stwierdzono we Francji, Niemczech oraz Holandii. Nie stwierdzono natomiast przypadków przeniesienia choroby na człowieka. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa, z których większość to odmiany łagodne o niskiej patogenności.
 Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA