Sześć ognisk HPAI w sześciu województwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-03-2021,18:40 Aktualizacja: 11-03-2021,18:54
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu sześciu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce.

Ogniska nr 27 - 32 w 2021 roku zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 - 7 marca otrzymanych z PIWet - PIB Puławy.

Najnowsze ogniska grypy ptaków zostały potwierdzone w sześciu województwach. Choroba wybuchła w gospodarstwach położonych w woj. opolskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, wielkopolskim oraz podkarpackim.

  • W Polsce w 2021 roku wybuchły 32 ogniska HPAI
  • Ogniska HPAI nr 27-32 zostały potwierdzone w 6 województwach
  • Najnowsze ogniska grypy ptaków wybuchły w gospodarstwach komercyjnych
  • W największym ognisku HPAI zlikwidowano niemal 21 tys. indyków rzeźnych
  • HPAI została stwierdzona również w gospodarstwach utrzymujących do 100 sztuk drobiu

kongres EKMA, drób, Dariusz Goszczyński, KRD-IG,  HPAI, grypa ptaków, produkcja drobiu, hodowcy drobiu

Wyższe ceny drobiu pomagają, ale nie rozwiązują problemów

Dla drobiarstwa 2020 rok zakończył się bardzo niskimi cenami za mięso i bardzo wysokimi za pasze. Obecnie sytuacja nieco zmieniła się na lepsze. - Ceny żywca na szczęście od tego momentu troszkę wzrosły. Jeśli jednak porównać rok do roku, to...

Tysiące ptaków do utylizacji

Ognisko nr 2021/27 zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 79 sztuk drobiu różnych gatunków (kury i kaczki), położonym w miejscowości Równe w gminie Głubczyce w powiecie głubczyckim w woj. opolskim.

Ognisko nr 2021/28 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 19 011 gęsi reprodukcyjnych, położonym w miejscowości Ozorowice w gminie Wisznia Mała w powiecie trzebnickim w woj. dolnośląskim.

Ognisko nr 2021/29 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 20 897 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni położonym w miejscowości Rejczuchy w gminie Barczewo w powiecie olsztyńskim w woj. woj. warmińsko-mazurskim.

Ognisko nr 2021/30 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 3 901 kaczek rzeźnych, położonym w miejscowości Szkurłaty w gminie Żelazków w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Wzrost cen skupu drobiu utrzymuje się

Ceny skupu żywca drobiowego utrzymują trend wzrostowy. Kurczęta brojlery w ciągu tygodnia podrożały o 1%, indyki o 2%, a kaczki brojlery o 4 grosze za kilogram.    Ceny zakupu kurcząt brojlerów w Polsce w dniach 22–28 lutego...

Ognisko nr 2021/31 zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 44 kury, położonym w miejscowości Głusino w gminie Kartuzy w powiecie kartuskim w woj. pomorskim.

Ognisko nr 2021/32 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 5 150 indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Ostrów w gminie Ostrów w powiecie powiecie ropczycko-sędziszowskim w woj. podkarpackim.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska HPAI, wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA