Strategia walki z wirusem grypy ptaków wymaga zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2021,15:00 Aktualizacja: 19-05-2021,15:02
A A A

Liczba ognisk grypy ptaków spada i w najbliższych tygodniach wyeliminujemy wirusa z populacji drobiu w Polsce - zapewnił główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.

- Sezon grypy ptaków w tym roku to nowe doświadczenie wynikające ze zwiększonej presji środowiskowej wirusa. Problem wystąpił nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Liczba ognisk choroby i jej przypadków u dzikich ptaków wskazują, że wirus pojawi się w następnych sezonach i trzeba się na to odpowiednio przygotować - mówił.

grypa ptaków w polsce, grzegorz puda, mirosław welz, sejmowa komisja rolnictwa

Grypa ptaków pustoszy fermy drobiu. Minister zdaje relację posłom

Do 17 maja stwierdzono w Polsce 322 ogniska grypy ptaków, czyli sześć razy więcej niż w ubiegłym, gdzie było 54. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie żuromińskim i mławskim - poinformował Grzegorz Puda, minister rolnictwa. - Grypa...

GLW wyjaśnił, że przygotowanie polega na bieżącym monitoringu sytuacji w oparciu o badania w czasie, gdy nie ma jeszcze choroby, wczesnym wykrywaniu jej podejrzeń i adekwatnym, szybkim likwidowaniu ognisk.

Szef Inspekcji Weterynaryjnej przypomniał, że pod koniec kwietnia zmieniło się prawo europejskie dotyczace zwalczania chorób zakaźnych, a Polska przygotowuje się do wdrożenia nowych procedur m.in. ze zwalczaniem grypy ptaków.

- Będą to nowe, mobilne procedury zabezpieczające potrzeby materiałowe, ludzkie oraz procedury dla szybkiej i skutecznej likwidacji choroby. Jestem przekonany, że działania, które planujemy, i utworzenie trzech nowych laboratoriów diagnostyki usprawni proces i szybkość uzyskiwania wyników, a także pozwoli Instytutowi Weterynaryjnemu w Puławach skupić się tylko na podejrzeniu chorób - poinformował Welz.

Laboratoria zostaną uruchomione jeszcze w tym roku.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Producenci drobiu mogą być zadowoleni ze wzrostu cen?

Ceny skupu niemal wszystkich monitorowanych gatunków drobiu w pierwszym tygodniu maja wzrosły. Jednocześnie odnotowano spadek cen tuszek kurcząt i indyków.   Notowania kurcząt brojlerów na krajowym rynku w dniach 3-9 maja...

Ekspert podkreślił, że istnieje także potrzeba szkoleń i podnoszenia świadomości hodowców drobiu i rolników w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji. Jego zdaniem kolejną ważną kwestią jest zwiększenie obsady kadrowej Inspekcji Weterynaryjnej, zwłaszcza w tych powiatach, gdzie istnieje wysokie ryzyko pojawienia się choroby.

Prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach zauważył, że oprócz likwidacji ognisk równie istotne jest tzw. dochodzenie epizootyczne w stadzie - wykrycie źródeł pochodzenia wirusa i ustalenie, na ile jest zjadliwy.

Dodał, że istnieje też możliwość wykrywania na podstawie badań genetycznych, czy wirus ma związek z konkretnym człowiekiem, np. z osobą, która w sposób nielegalny przewoziła drób z gospodarstwa do gospodarstwa.

- Będziemy się starali bardziej efektywnie wdrażać na poziomie IW mapy ryzyka, które opracowujemy każdego roku. W sezonie 2016/2017 Instytut przewidział wystąpienie ognisk grypy ptaków praktycznie w 90 procentach. Ten odsetek powtarza się w tym roku - powiedział.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, KIPDiP, hodowcy drobiu

Migracje, pogoda i koncentracja sprzyjają HPAI

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wciąż wybuchają w naszym kraju. Zabiciu i utylizacji z tego tytułu podlegają setki tysięcy drobiu, a hodowcy których stada zostały dotknięte tą chorobą, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji....

Kolejnym zadaniem Instytutu w Puławach jest wydawanie opinii i interpretacji, które będą stanowiły uzupełnienie przepisów prawa np. w sprawie prewencyjnego wybijania stad.

Takie opinie mają ułatwić pracę lekarzom powiatowym.

- Sytuacja dotycząca grypy ptaków jest opanowana. Jednak dotychczasowa strategia zwalczania choroby, która była dobra, ale wymaga zmian. Mam nadzieję, że przyniesie w niedługim czasie oczekiwane efekty, czyli jak najbardziej skuteczne zwalczanie wirusa grypy ptaków - podsumował Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Szef resortu zapewnił też, że hodowcy, którzy przestrzegali zasad bioasekuracji, otrzymają odszkodowania za wybite stada.

W tym roku w Polsce stwierdzono 326 ognisk grypy ptaków. Najwięcej wystąpiło w woj. mazowieckim w powiatach: żuromińskim i mławskim, gdzie jest wyjątkowo duża koncentracja ferm. Wybito ponad 11 mln sztuk drobiu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA