Spada eksport unijnego drobiu. Polska wśród liderów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-11-2015,9:45 Aktualizacja: 06-11-2015,11:09
A A A

Od stycznia do sierpnia Wspólnota wyeksportowała do krajów trzecich 897,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 1,2 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.  

W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (86 proc.), których sprzedaż poza UE spadła jednak o 1 proc. do 770,2 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA. Zmniejszył się również wywóz żywego drobiu (o 5 proc. do 9,2 tys. ton), mięsa kaczek (o 34 proc. do 3,2 tys. ton) oraz podrobów, przetworów, tłuszczu drobiowego (o 10 proc. do 24,3 tys. ton). Wzrosły natomiast wysyłki mięsa indyczego (o 1 proc. do 89,2 tys. ton) i gęsiny (o 2 proc. do 1,6 tys. ton.).

drob_polska_unia_produkcja

Polski drób na topie w Unii

Unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o 4 procent wobec tego samego okresu ub.r. Przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz KE tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r. Unijne kraje wyprodukują w...

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Nasz udział w unijnym eksporcie wyniósł 13 proc., a przez rok dostawy zwiększyły się o 28 proc. Zmniejszyły się z kolei wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii z powodu wprowadzonych w pierwszej połowie roku restrykcji z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w omawianym czasie były ponownie kraje afrykańskie – RPA i Benin, a ponadto Arabia Saudyjska, Hongkong, Ghana i Filipiny. Wysyłki do Rosji zmalały do zaledwie 1 tys. ton, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu ze Wspólnoty wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na unijnym rynku jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego.

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w pierwszych ośmiu miesiącach br. wyniósł natomiast ok. 532 tys. ton i był o 1 proc. niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (54 proc. przywozu), jednak przy spadku wysyłek o 8,3 proc. do 288 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA