Ptasia grypa – potwierdzono dziewiąte ognisko w Małopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,20:25 Aktualizacja: 23-12-2016,21:54
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu dziewiątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym kilkadziesiąt sztuk drobiu. 
 
Wirusa H5N8 potwierdzono 23 grudnia w stadzie, w którym utrzymywano 63 sztuki drobiu (kur i indyków). Gospodarstwo jest położone w miejscowości Wielka Wieś, w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektora Weterynarii obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, bioasekuracja, Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii

PO: ptasia grypa szaleje, a rząd sobie nie radzi

W kraju - szczególnie w województwie lubuskim - szaleje ptasia grypa, a rząd i ministerstwo rolnictwa są totalnie zaskoczone i nie mogą sobie poradzić - uważają posłowie Platformy Obywatelskiej. - Chciałbym poinformować państwa w...
Gospodarstwo, w którym wyznaczono ognisko choroby, znajduje się na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym wokół gospodarstwa, w którym 20 grudnia wyznaczono ósme ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Jednocześnie poinformowano, że 21 grudnia grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od padłego łabędzia niemego, którego zwłoki znaleziono przy jeziorze Łacha w województwie mazowieckim. 
 
W dniu 22 grudnia br., grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od trzech padłych mew srebrzystych, których zwłoki znaleziono na molo w porcie w mieście Darłowo w województwie zachodniopomorskim. 
 
Główny Lekarz Weterynarii apeluje, aby zarówno w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, zachowywać daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, poprzez stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji.
 
wirus ptasiej grypy, ósmy przypadek, stado indyków

Ptasia grypa – trzy kolejne ogniska w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu szóstego, siódmego i ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w dwóch gospodarstwach w woj. lubuskim oraz jednym w...
Jednocześnie GLW przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji, w tym lekarzy weterynarii prywatnej praktyki, powiatowych lekarzy weterynarii, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
 
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
 
  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
  • spadek dziennej produkcji jaj,
  • spadek spożycia paszy lub wody,
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA