Ognisko za ogniskiem. Kolejne zostały potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-04-2021,8:00 Aktualizacja: 02-04-2021,17:10
A A A

Wirus grypy ptaków w ostatnich dniach został potwierdzony w gospodarstwach. Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych sześciu.

Najnowsze ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach 31 marca.

Ogniska HPAI nr 88 - 93 w 2021 roku zostały potwierdzone w województwie wielkopolskim (3), małopolskim (2) oraz mazowieckim (1).

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, kaczki, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, indyki, gęsi

Tysiące sztuk drobiu do zabicia i utylizacji z powodu HPAI

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 10 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ogniska HPAI podtyp H5N8 nr 78-87 wybuchły w województwie mazowieckim (3 w powiecie żuromińskim i 1 w powiecie...

HPAI wciąż groźna w powiecie kaliskim

Ognisko HPAI nr 2021/88 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 40 417 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Stary Karolew w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/89 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6 546 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Gać Kaliska w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/90 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6 575 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Gać Kaliska w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/91 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 25 000 kur niosek, zlokalizowanym w miejscowości Sadłowo Parcele w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Ptasia grypa i kolejne ogniska choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował o pojawieniu się kolejnych czterech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim.   Wirus...

Ognisko HPAI nr 2021/92 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 1 330 kur niosek, zlokalizowanym w miejscowości Strzeszyn w gminie Biecz w powiecie gorlickim w woj. małopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/93 zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 94 sztuki drobiu, zlokalizowanym w miejscowości Wilczyska w gminie Bobowa w powiecie gorlickim w woj. małopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA