Ogniska HPAI również u drobiu utrzymywanego w niewoli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-02-2024,8:05 Aktualizacja: 17-02-2024,6:14
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje o stwierdzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u drobiu nr 15 w 2024 r.

Ognisko HPAI 15/2024 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 15 lutego otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet - PIB) w Puławach.

Ognisko HPAI 15/2024 wybuchło w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 765 gęsi hodowlanych w miejscowości Rumin w gminie Stare Miasto w powiecie konińskim w woj. wielkopolskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego i unijnego.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Kurczęta i kaczki brojlery tanieją

Krajowe skupy na przełomie stycznia i lutego obniżyły ceny niemal wszystkich monitorowanych gatunków drobiu. Wyjątek stanowią indyki, które podrożały o 1%.    Kurczęta brojlery w dniach od 29 stycznia do 4 lutego w ciągu...

Służby weterynaryjne potwierdziły także 2 ogniska u ptaków utrzymywanych w niewoli.

Ognisko HPAI nr 1/c wybuchło w miejscowości Krzeszyce w gminie Krzeszyce w powiecie sulęcińskim w woj. lubuskim w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 80 kur przeznaczonych na użytek własny.

Ognisko HPAI nr 2/c wybuchło w miejscowości Kopanie w gminie Skarbimierz w powiecie brzeskim w woj. opolskim w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymującym 23 sztuki drobiu (kury i gęsi) przeznaczonych na użytek własny.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 r. stwierdzono 15 ognisk HPAI u drobiu, 2 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 8 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ

Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu