Minister wyjaśnia dlaczego ograniczono importu drobiu z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2021,9:50 Aktualizacja: 09-11-2021,10:08
A A A

Poprzednie szefostwo Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności działało na rzecz konkretnych dużych bułgarskich firm i ograniczało import mięsa drobiowego z Polski pod pretekstem zakażenia salmonellą - oświadczył Christo Bozukow, bułgarski minister rolnictwa.

W wywiadzie dla radia publicznego polityk poinformował o "bardzo ciekawych wynikach" zakończonego właśnie audytu działań Agencji. Dodał, że o ustaleniach kontroli zostanie zawiadomiona prokuratura.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

Grypa ptaków. Wybuchły 4 nowe ogniska!

Główny lekarz weterynarii poinformowało o 4 nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu podtypu H5N1. Ogniska HPAI u drobiu podtypu H5N1 nr 342 - 345 zostały potwierdzone 4 listopada na podstawie wyników badań...

W podpisanym przez poprzedniego dyrektora Agencji zarządzeniu zakazano wprowadzania na rynek importowanego z Polski i innych krajów mięsa drobiowego do czasu otrzymania wyników badań na obecność salmonelli, które były przeprowadzane bez żadnych szczególnych wskazań.

- Rozporządzenia dyrektora były sprzeczne z prawem i są przesłanki wskazujące na działania korupcyjne ze strony pracowników regionalnych dyrekcji bezpieczeństwa żywności. Równie podejrzane jest to, że Agencja nie analizowała próbek żywności we własnych laboratoriach, ale zlecała je prywatnym palcówkom, co również stwarzało okazję do korupcji - wyjaśnił Bozukow.

W ostatnich trzech latach Agencja wielokrotnie zarządzała zniszczenie polskiego mięsa drobiowego po tym, gdy stwierdzano, że jest zakażone salmonellą.

Według miejscowych mediów w 2019 r. na bułgarski rynek trafiło ponad 100 ton skażonego salmonellą mięsa drobiowego z Polski. Nasilono wtedy kontrole weterynaryjne, a w 2020 i 2021 r. wstrzymano lub niszczono liczne dostawy, sprawę nagłaśniały również bułgarskie media. Ostatnią partię polskiego kurzego mięsa zniszczono w kwietniu br.

Sprawa korupcji w branży rolnej zaczęła wychodzić na jaw po rozpoczęciu pracy komisji antykorupcyjnej w wybranym w kwietniu parlamencie (który w maju został rozwiązany).
 Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA