Lubuskie walczy z ptasią grypą. Wojewoda chce pomocy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2016,12:30 Aktualizacja: 19-12-2016,12:57
A A A

Wojewoda lubuski wystąpił do resortu finansów o przesunięcie 70 mln zł z rezerwy na zabezpieczenie odszkodowań i finansowanie działań związanych z likwidacją ognisk choroby - poinformowała Jolanta Krynicka z Biura Wojewody Lubuskiego.

Władysław Dajczak, włodarz województwa zapowiedział, że właściciele gospodarstw, w których z powodu ptasiej grypy trzeba wybić drób, otrzymają odszkodowania. - Kwota (70 mln zł - PAP) wynika z szacunków dokonanych przez biegłych oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wlkp. Podstawą do wypłaty odszkodowań jest ustawa z 2004 r. o ochronie zwierząt i przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym - wyjaśniła Krynicka.

kury, piąte ognisko, ptasia grypa

Ptasia grypa atakuje na Podkarpaciu

Piąte ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki – informuje Główny Lekarz Weterynarii.  ...

W Lubuskiem potwierdzono cztery ogniska wirusa H5N8 u ptactwa hodowlanego - wszystkie w podgorzowskiej gminie Deszczno, gdzie występuje duże zagęszczenie ferm drobiarskich.

Pierwsze ognisko wirusa H5N8 potwierdzono 3 grudnia na fermie gęsi w samym Deszcznie. Kolejne zostały później zdiagnozowane na fermach w Gliniku (ferma indyków) i Białobłociu (ferma gęsi). Czwarte ognisko w Gliniku potwierdzono na fermie indyków.

- Drugie z ognisk w Gliniku znajduje się na fermie indyków, gdzie jest ok. 37 tys. tych ptaków. Ognisko jest w strefie zapowietrzonej, która zostało poszerzona o kilkaset metrów - powiedziała Krynicka.

Służby weterynaryjne podjęły decyzję o wybiciu i utylizacji wszystkich ptaków hodowlanych ze stref zapowietrzonych. Według szacunków będzie to około 500 tys. sztuk drobiu. Na miejscu od kilku dni pracują specjalistyczne firmy zajmujące się usypianiem ptaków, których zwłoki pod nadzorem policji są wywożone do certyfikowanych zakładów zajmujących się utylizację martwych zwierząt. Działania służb za zgodą Ministra Obrony Narodowej wspiera wojsko.

Na mocy rozporządzeń wojewody wokół każdego ogniska wirusa zastały wyznaczone 3-kilometrowe strefy zapowietrzenia i 10-kilometrowe strefy zagrożenia.

Ptaki z ferm i gospodarstw w strefach zapowietrzonych są likwidowane i zutylizowane, a gospodarstwa dezynfekowane i objęte kwarantanną. Wprowadzono też inne ograniczenia, m.in. związane ze sprzedażą i transportem drobiu. Na drogach w obszarze zapowietrzonym rozłożono kilka mat dezynfekcyjnych, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021