Kolejne dwa stada drobiu zakażone wirusem H5N1

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-07-2022,12:40 Aktualizacja: 28-07-2022,15:19
A A A

Wirus HPAI po blisko trzymiesięcznej przerwie w drugiej połowie lipca ponownie jest wykrywany w krajowej populacji drobiu.

Zakażenia wirusem HPAI są również stwierdzane u drobiu i ptaków dzikich w innych państwach Europy.

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce kolejne 2. Tym samym ich liczba w 2022 roku wzrosła do 34, a w całym sezonie 2021/2022 do 98.

Ognisko HPAI nr 2022/33 zostało stwierdzone 22 lipca w gospodarstwie komercyjnym, w którym znajdowało się 67 586 kur hodowlanych.

  • Od 19 do 22 lipca w Wielkopolsce wybuchły 4 ogniska HPAI u drobiu
  • Liczba ognisk HPAI u drobiu w 2022 r. wzrosła do 34
  • W 33. i 34. ognisku HPAI znajdowało się łącznie 75 558 sztuk drobiu

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kury hodowlane

Grypa ptaków wróciła. Mamy 32. ognisko w tym roku

Ognisko grypy ptaków w Polsce wybuchło 19 lipca po ponad 2 miesiącach przerwy, gdy nasz kraj starał się o uwolnienie od tej choroby. Niestety 21 lipca w czwartek główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnym, już 32 w tym roku....

Gospodarstwo to jest zlokalizowane w miejscowości Szklarka Myślniewska w gminie Ostrzeszów w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2022/34 zostało stwierdzone 22 lipca w gospodarstwie komercyjnym, w którym znajdowało się 7 972 gęsi rzeźnych.

Gospodarstwo to jest zlokalizowane w miejscowości Ostrów Kaliski w gminie Brzeziny w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

W gospodarstwach, w którym stwierdzono ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kury hodowlane

Wybuchło ognisko grypy ptaków w Polsce!

Polska nie cieszyła się długo statusem kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dzisiaj tj. 19 lipca główny lekarz weterynarii poinformował o 31 w tym roku i 95 w całym sezonie ognisku HPAI u drobiu w naszym kraju. Wirus wysoce...

W 97 ogniskach HPAI w tym sezonie w Polsce wykryto wirusa należącego do podtypu H5N1. Jedynie w jednym ognisku w marcu 2022 r. w powiecie głubczyckim w woj. opolskim, stwierdzono obecność wirusa grypy podtypu H5N2 u 79 sztuk drobiu różnych gatunków.

Krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków PIWet-PIB w Puławach podtrzymuje konieczność utrzymywania stanu gotowości badania próbek od drobiu.

Badaniu podlegają próbki pobrane od drobiu wykazującego objawy nasuwające podejrzenie HPAI takie jak zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów oraz duszność, sinica i wybroczyny, biegunka, a także spadek nieśności, który w początkowym okresie choroby nie zawsze jest obserwowany.

Dane dotyczące aktualnej sytuacji związanej z wysoko zjadliwą grypą ptaków w Europie znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA