Klatkowy chów kur nie zniknie. Przeniesie się do biedniejszych krajów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2021,14:10 Aktualizacja: 11-06-2021,14:24
A A A

Ewentualna likwidacja systemów klatkowego chowu kur w Europie i innych państwach rozwiniętych nie zmniejszy światowego pogłowia kur nieśnych, które znoszą w ten sposób jaja. Stanowiska klatkowe eliminowane w krajach bogatszych natychmiast zostaną zastąpione instalacjami w tych biedniejszych.

- Nasze prognozy wynikają z trendów, które obserwujemy na świecie, z konkretnych deklaracji składanych przez przedstawicieli branży z różnych państw oraz z wyników oficjalnych konsultacji i głosowań przeprowadzanych w różnych gremiach - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

firma Avangardco, produkcja jaj na Ukrainie, ograniczenie produkcja o połowę.

Ukraiński gigant zmniejsza produkcję jaj o połowę

Firma Avangardco w ciągu ostatniego roku zmniejszyła produkcję jaj o 50%. Główną przyczyną tej sytuacji jest konflikt z urzędem antymonopolowym.   Jeden ze znanych producentów jaj na świecie, ukraińska firma Avangardco, w ciągu...

Ekspertka podaje przykład majowej sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), na której przedstawiciele największych producentów jaj spożywczych w krajach Ameryki Środkowej i Południowej nie poparli programu, zgodnie z którym we wszystkich krajach na świecie miałyby być podejmowane działania zmierzające do zaprzestania chowu klatkowego.

Innym wydarzeniem, które skłoniło analityków KIPDiP do postawienia prognozy o braku zmniejszania udziału chowu klatkowego w chowie niosek ogółem były informacje z Brazylii.

Kraj, który jest światową potęgą w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego, postanowił wykorzystać doświadczenia związane z zagranicznym wywozem mięsa kurcząt, do poprawienia skuteczności eksportu jaj.

Efekty tej polityki są już widoczne bowiem brazylijski wywóz jaj w pierwszych miesiącach br. skoczył aż o około 150 procent!

chów klatkowy, jaja konsumpcyjne, copa-cogeca, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Rolnicy nie chcą likwidacji chowu klatkowego drobiu

Rolnicy zrzeszeni w unijnej organizacji Copa-Cogeca nie popierają planów likwidacji chowu klatkowego drobiu. Ich zdaniem zmiana sposobu chowu kur pociągnie za sobą kolejne koszty, dlatego wymaga długiego okresu przejściowego. Uczestnicy...

- Oprócz znaczących wydarzeń w branży przyglądamy się też podobnym procesom z przeszłości, które miały miejsce w sektorze rolno-spożywczym. Często różne zakazy czy ograniczenia produkcji rolniczej w krajach Europy Zachodniej skutkowały przenoszeniem produkcji w inne rejony świata, na przykład na Ukrainę. W związku z tym, a także w oparciu o informacje wynikające z badań, że cena jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jaj, jesteśmy niemal pewni, że jedynym efektem ewentualnej likwidacji chowów klatkowych w takich krajach jak Polska, będzie ich przeniesienie do innych państw - dowodzi dyrektor Gawrońska.

Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi udział jaj klatkowych w produkcji ogółem wynosił w Polsce w 2020 roku 81,1 proc. Oznacza to, że w ciągu 10 lat zmalał jedynie o 9,4 punktów procentowych. O tyle samo wzrósł udział produkcji alternatywnej, z 9,5 proc. w roku 2010 do 18,9 proc. w roku 2020.  

Nasz kraj jest szóstym, co do wielkości, producentem jaj w Unii Europejskiej i odpowiada za około 9 proc. podaży jaj na rynku unijnym.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA