Jaja w cenie mięsa drobiowego. Rynek jest mocno rozchwiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2023,10:00 Aktualizacja: 03-04-2023,10:05
A A A

Hurtowe ceny jaj i mięsa drobiowego w UE są na tym samym poziomie. Dotychczas mięso było o kilkadziesiąt procent droższe. Sytuacja cenowa świadczy o ogromnym rozchwianiu rynków drobiarskich – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Według notowań KE na 20 marca 100 kilogramów mięsa kurcząt rzeźnych kosztowało przeciętnie w Unii 263,4 euro, a 100 kilogramów jaj kurzych płacono średnio 263,95 euro. Stawki za jaja były więc nawet nieco wyższe niż drobiu.

ceny jaj w UE, Eurostat, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Jaja sporo podrożały. Gdzie najwięcej?

Eurostat porównał ceny detaliczne jaj w styczniu 2023 roku ze styczniem 2022 roku. W Unii Europejskiej stawki poszły średnio w górę o 30 procent. Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ze wszystkich krajów...

- Anomalia cenowe, z jakimi mamy do czynienia, są wynikiem grypy ptaków i zachowań będących następstwami tej epizoocji. Statystycznie wirus atakuje bowiem przede wszystkim stada kur nieśnych, a jedynie w niewielkim stopniu stada przeznaczonych na mięso brojlerów kurzych. Grypa ptaków szkodzi nie tylko bezpośrednio doprowadzając do fizycznej likwidacji stad, ale także pośrednio powstrzymując producentów przed uzupełnianiem i powiększaniem potencjału produkcyjnego - wyjaśnia Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. analiz KIPDiP.

Analitycy Izby szacują, że potencjał produkcji jaj w Unii Europejskiej w styczniu był o ok. 9 procent niższy niż rok wcześniej. Największe spadki mierzone wylęgami dotknęły Niemcy czy Włochy. Spadek polskiego potencjału Izba oszacowała na ponad 15 procent.

- Sytuacja w Polsce i Europie spowodowała, że ceny jaj od początku czerwca 2022 do dziś wzrosły w hurcie o ponad 123 proc. Na szczęście dla konsumentów nie cały wzrost cen hurtowych przeniósł się na detaliczne - zauważa ekspert.

ceny jaj, jaja spożywcze z chowu klatkowego, grypa ptaków, Magdalena Kowalewska

Ceny jaj szokują klientów

U producentów jaja podrożały w ciągu roku nawet o 70–90 proc., a na półkach sklepowych na razie o przeszło 30 proc. Eksperci są jednak zgodni - ceny będą dalej rosły. Winna grypa ptaków, ale też potężny wzrost...

Zdaniem dyrektora, producenci nie są zadowoleni z tak dużych wzrostów cen. Tak gwałtowna podwyżka ogranicza popyt, co w długim okresie szkodzi hodowcom kur nieśnych.

- Ludzie kupują mniej jaj, restauracje i cukiernie zmieniają receptury na wymagające mniejszej liczby jaj, a w pustych do tej pory przydomowych kurnikach znów pojawiają się ptaki. Utrwalenie tych trendów zwiastuje gorszy okres dla sektora jajecznego, dlatego producenci "dwoją się i troją" by konsumenci jak najmniej odczuli obecną, trudną sytuację - tłumaczy Szymyślik.

Przeciętne ceny jaj w UE są obecnie wyższe o 75 proc. z porównywalnego okresu z wielolecia (z lat 2018-2022). Polska jest szóstym co do wielkości ich producentem w Unii, po Francji, Niemcach, Hiszpanii, Włochach i Holandii.

W trzeciego tygodniu marca średnie ceny 100 jaj spożywczych w zakładach pakowania (hurtowe) według danych zbieranych przez resort rolnictwa wynosiły dla jaj klatkowych - 81,48 zł (klasa L) i zł 79,39 zł(klasa M); jaja ściółkowe 90,01 zł (L) i 81,47 zł (M); jaja z wolnego wybiegu - 94,12 zł(L) i 86,88 zł (M).

W ubiegłym roku Polska - według wstępnych danych - wyeksportowała ponad 228 tys. ton jaj za 427,5 tys euro. To niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Do Polski sprowadzono ok. 19,8 tys. ton głównie z Niemiec, Litwy i z Ukrainy.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA