Hodowcy apelują o zmianę przepisów w związku z HPAI

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2022,10:00 Aktualizacja: 09-06-2022,8:15
A A A

Hodowcy drobiu alarmują, że zostali wykluczeni z pomocy państwa, czy to związanej z Covid-19 czy z PROW-em. Odwróciły się od nich również banki. Na domiar złego, w kraju wciąż występuje trudna sytuacja związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków.

- Wszyscy zapominają o tych, którzy znaleźli się w obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym i sprzedali żywiec zupełnie poniżej kosztów produkcji, np. indory w cenie 5,50 zł za kg - mówi Beata Mazurkiewicz-Ignaczak, producentka kurcząt brojlerów i indyków oraz prezes Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur.

Hodowczyni przytacza sytuację, która dotknęła gospodarstwo jej rodziców.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Sprawdź jak kształtowały się ceny drobiu pod koniec maja

Ceny skupu większości monitorowanych gatunków drobiu w ostatnim tygodniu maja wzrosły. Wyjątek stanowią kurczęta brojlery, których notowania pozostały bez zmian.    Kurczęta brojlery w dniach 23-29 maja, według danych...

- Nasze stado zostało jako jedyne w powiecie po tym, jak niedaleko nas stwierdzono ognisko grypy. Po 10-12 dniach od tego zdarzenia powiatowy lekarz weterynarii chciał wybić wszystkie nasze zwierzęta. Pytaliśmy więc, dlaczego mamy to robić, skoro w tym czasie nie wybuchła u nas choroba, a wokół nie ma już żadnego stada drobiu? Uchroniliśmy więc nasze zwierzęta, ale sprzedaliśmy je w takiej cenie, że dołożyliśmy do nich 200 tys. zł. Gdybyśmy je zutylizowali, pewnie wyszlibyśmy na zero, ale dlaczego mamy zabijać zdrowe sztuki? - pyta Beata Mazurkiewicz-Ignaczak.

Hodowczyni podkreśla również, że wielokrotnie wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Rolników Indywidualnych Warmii i Mazur, uczestniczyła w komisjach rolnictwa, gdzie zadawała wiele pytań odnośnie grypy ptaków.

- Pytałam i wciąż pytam, dlaczego nasze służby doprowadziły do sytuacji, w której bardziej opłaca się wpuścić wirusa do stada i otrzymać odszkodowanie za wybicie zwierząt, niż bronić się przed wirusem i dostać za nie stawki dużo poniżej kosztów opłacalności? - mówi Beata Mazurkiewicz-Ignaczak dodając:

sektor HoReCa, drób, drobiarstwo, kurczęta brojlery, indyki, hodowcy drobiu, producenci drobiu, eksport drobiu, drób

Mieszane nastroje wśród hodowców drobiu

Nastroje wśród hodowców i producentów drobiu są mocno zróżnicowane. W ostatnich tygodniach pojawiło się spore zainteresowanie polskim mięsem drobiowym ze strony innych państw. Spowodowało to ożywienie w branży. - Wielu...

- Ci, którzy zabezpieczają swoje gospodarstwa powinni mieć zapewnione dodatkowe wsparcie, bo to wszystko wiele kosztuje. Tymczasem nie dość, że tak nie jest, to jeszcze nie mamy żadnego dofinansowania do bioasekuracji - mówi hodowczyni.

W marcu Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

Rolnicy, którzy w latach 2019-2021 znaleźli się w strefach w związku ze stwierdzeniem w ich pobliżu ogniska HPAI, mają otrzymać rekompensaty za poniesione straty.

Jak wynika z informacji KRD-IG, wiele wskazuje na to, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Ministerstwo rolnictwa informuje, że pod koniec 2021 r. do KOWR-u wpłynęło 2311 deklaracji strat od 950 producentów sektora drobiarskiego.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu