Grypa ptaków w Polsce. Nowe ognisko i przypadki choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-01-2022,8:25 Aktualizacja: 15-01-2022,11:28
A A A

Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę występowania wysoce zjadliwej gryp ptaków w Polsce nowe ognisko choroby oraz przypadki u dzikiego ptactwa.

Ognisko HPAI nr 2022/10 zostało stwierdzone 10 stycznia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 23 495 różnych gatunków drobiu. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Kaliszkowice Kaliskie w gminie Mikstat w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2022/10 jest 3 w Wielkopolsce w tym roku oraz 34 w sezonie grypy ptaków 2021/2022, który rozpoczął się 2 listopada.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne, gęsi

Pięć ognisk HPAI. Wirus w kolejnym województwie

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków został potwierdzony w 5 gospodarstwach. W związku z tym liczba ognisk HPAI w 2022 roku wzrosła do 9, a w całym sezonie 2021/2022 do 73. Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę 5 gospodarstw, w...

W gospodarstwie, w których stwierdzono ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

W Polsce wciąż stwierdzane są także przypadki HPAI u dzikich ptaków. W 2022 roku służby weterynaryjne potwierdziły ich 9.

Przypadki HPAI u dzikiego ptactwa zostały potwierdzone od 3 do 11 stycznia 2022 roku. Wszystkie zostały wywołane podtypem H5N1 wirusa grypy ptaków.

Przypadki HPAI nr 1 oraz 4 zostały stwierdzone 3 i 5 stycznia w woj. kujawsko-pomorskim odpowiednio w gminie Świecie w powiecie świeckim oraz w gminie Włocławek w powiecie włocławskim u łabędzia niemego i mewy.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne, gęsi

Ogniska HPAI wybuchły w stadzie gęsi oraz indyków

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce od początku 2022 roku są stwierdzane z nieco mniejszą częstotliwością. Do 6 stycznia Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o 4 gospodarstwach, do których przedostał się wirus HPAI. Liczba...

Przypadki HPAI nr 2, 3 oraz 9 zostały stwierdzone odpowiednio 5 i 11 stycznia w powiecie koszalińskim (gmina Manowo i Koszalin) w woj. zachodniopomorskim u 2 łabędzi niemych i gęsi gęgawej.

Przypadek HPAI nr 5 został stwierdzony 6 stycznia w gminie Końskie w powiecie koneckim w woj. świętokrzyskim u łabędzia niemego.

Przypadki HPAI nr 6 oraz 7 zostały stwierdzone 10 stycznia w gminie Stegna w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim u 2 gęsi gęgawych.

Przypadek HPAI nr 8 został stwierdzony 10 stycznia w gminie Łódź w powiecie łódzkim w woj. łódzkim u łabędzia niemego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk i przypadków grypy ptaków w Polsce w 2022 roku można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA