Grypa ptaków pustoszy hodowle indyków. Tak źle jeszcze nie było

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2022,13:00 Aktualizacja: 28-11-2022,13:02
A A A

Podczas obchodzonego w miniony czwartek w Stanach Zjednoczonych Święta Dziękczynienia na stoły podano 46 milionów indyków. Ponad 50 mln tych ptaków padło natomiast lub zostało zabitych w 2022 roku z powodu najgorszego w historii USA wybuchu epidemii grypy ptaków.

Wirus pogorszył sytuację wywołaną przez najwyższą od 40 lat inflację i w supermarketach średnia cena za kilogram wzrosła o 12 proc. w skali roku. American Farm Bureau twierdzi, że tegoroczne Święto Dziękczynienia było rekordowo drogie.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków. Polska odzyskała status kraju wolnego!

Główny lekarz weterynarii poinformował o publikacji deklaracji, złożonej do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia...

Departament rolnictwa USA ostrzegł też, że z powodu epidemii trudno będzie znaleźć duże, ważące ponad 9 kilogramów, ptaki. Ogromne, zamknięte zakłady produkcyjne oraz stres wśród zwierząt spowodowany zatłoczeniem ferm przyczyniły się do rozprzestrzeniania ptasiej grypy - podkreślił "Forbes".

W poprzednich latach zakażenia kończyły się latem, więc wpływ wirusa ptasiej grypy na Święto Dziękczynienia był mniejszy. W 2022 roku odnotowano jedynie krótką przerwę w zakażeniach na początku lata.

Większość indyków spożywanych w Święto Dziękczynienia w USA jest ubijana przez cały rok i zamrażana, co jest jednym z powodów, dla których trwające osiem miesięcy rozprzestrzenianie się wirusa miało taki wpływ na sytuację na rynku.

Tradycja organizowania uczt z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia, obchodzonego w czwarty czwartek listopada sięga początków kolonizacji kontynentu przez purytańskich emigrantów w kolonii Plymouth, w dzisiejszym stanie Massachusetts.

Za początek zwyczaju tradycyjnie uznaje się kilkudniową ucztę zorganizowaną w 1621 r. w podziękowaniu za dorodne żniwa na nowej ziemi, po trudnej pierwszej zimie, którą koloniści przetrwali dzięki pomocy rdzennych Amerykanów.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA