Grypa ptaków ponownie w Polsce!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-11-2021,17:20 Aktualizacja: 03-11-2021,17:22
A A A

HPAI ponownie w Polsce. Nieco ponad miesiąc po odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, wybuchły u nas ogniska tej choroby.

Polska uzyskała we wrześniu status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Niestety jak informuje Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, choroba powróciła wraz z sezonem migracji dzikiego ptactwa.

2 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce wykryto w komercyjnych hodowlach indyków zlokalizowanych w miejscowości Paprotnia w powiecie siedleckim w województwie mazowieckim.

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w gospodarstwach, w których wykryto ogniska choroby, wdrażane są wszystkie środki jej zwalczania, zgodnie z przepisami UE.

grypa ptaków, Czechy, Igława, służby weterynaryjne

Grypa ptaków blisko granicy. Tysiące ptaków do wybicia

Czeskie służby weterynaryjne poinformowały o zlokalizowaniu nowego ogniska ptasiej grypy. To pierwsze takie ustalenie od miesiąca. Nakazano wybicie 5000 sztuk drobiu. Ognisko znaleziono w rejonie Igławy, miasta w kraju (województwie)...

- Ze względu na występowanie wirusa wśród dzikich ptaków, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka pojawienia się ognisk grypy ptaków wśród nich. Hodowcy powinni jednak bardzo skrupulatnie stosować w gospodarstwach zasady bioasekuracji, pozwalające minimalizować ryzyko zakażenia stada - mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Dariusz Goszczyński podkreśla, że wszyscy hodowcy powinni wykazać się odpowiedzialnością w zabezpieczaniu swoich hodowli.

- Musimy radzić sobie z zagrożeniem skutecznie, a kluczem do tego jest bioasekuracja - zauważa Goszczyński.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków HPAI jest od kilku lat jednym z głównych wyzwań dla hodowców drobiu w Polsce. Branża pomimo trudności musi radzić sobie, by utrzymać produkcję.

Po odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, kolejne rynki zagraniczne zaczęły wracać do importu polskich produktów drobiowych.

Niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się zmieni wskutek wykrycia dwóch nowych ognisk HPAI, związanych z sezonowymi przelotami nad Polską migrujących ptaków.

Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina o infografice przedstawiającej zasady bioasekuracji, która została przygotowana we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwową Inspekcją Weterynaryjną. Materiały te można znaleźć TUTAJ lub TUTAJ

Zasady bioasekuracji dla hodowców utrzymujących gatunki drobiu takie jak gęsi lub drób typu użytkowego (drób ekologiczny, wolnowybiegowy) można znaleźć TUTAJ 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA