Eksport jaj i przetworów bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2021,14:15 Aktualizacja: 28-06-2021,14:19
A A A

W pierwszym kwartale 2021 roku rósł w siłę unijny wywóz jaj i przetworów poza Wspólnotę - wynika z analiz przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz,

Po lutym unijne wysyłki jaj w skorupkach i ich produktów do krajów trzecich wyniosły 48,8 tys. ton, czyli blisko 30 proc. więcej w skali roku. Marzec przyniósł kolejne wzrosty zamówień i po pierwszym kwartale eksport był już o 37,3 proc. wyższy niż rok wcześniej.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, dzikie ptaki, przypadki HPAI

Kolejne ognisko grypy ptaków w Polsce!

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 337 w 2021 r. Ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań...

Co ciekawe, w omawianych miesiącach wysyłki były najwyższe od 2016 roku. W sprzedaży dominowała albumina, ale tuż za nią znalazły się jaja w skorupkach. Silny impuls popytowy wystąpił w zamówieniach z Japonii, czyli największego importera albuminy z UE. Po lutym eksport do tego kraju był zaledwie o 0,3 proc. wyższy r/r, ale po marcu już o 30,8 proc.

Nadal duże było zapotrzebowanie zgłaszane przez Szwajcarię (11,5 tys. ton; +1,4 proc.) i Izrael (4,5 tys. ton; +0,3 proc.). Poza wspomnianą trójką największych importerów, topowymi rynkami nadal pozostały: Singapur, Korea Południowa, Mauretania, Tajlandia, Liberia, Arabia Saudyjska czy Gambia.

Z analizy KIPDiP wynika, że ze wszystkich tych regionów świata, przez cały pierwszy kwartał 2021 roku rosły zamówienia importowe o co najmniej kilkadziesiąt procent rok do roku.

Do Korei Południowej wysłano na przykład 3,7 tys. ton w porównaniu do 1,7 tys. ton w 2020 roku. Do Singapuru trafiło 3,2 tys. ton (131 ton).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA