Eksperci o grypie ptaków. Każdy scenariusz jest możliwy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Wojtasiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2023,12:45 Aktualizacja: 03-03-2023,15:31
A A A

Nie ma na razie żadnych oznak, że H5N1 może wywołać pandemię taką jak COVID-19, trzeba jednak być przygotowanym nawet na najgorszy scenariusz - twierdzą brytyjscy specjaliści.

Grypa ptaków po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała jedynie sporadycznie, najczęściej jesienią, po czym znikała. W 2022 r. po raz pierwszy wywoła największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię - na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.

eksport drobiu, Brazylia, grypa ptaków

Inni walczą z grypą ptaków, a oni biją eksportowe rekordy

Brazylia to ostatni z wielkich producentów drobiu, który nie doświadczył jeszcze problemów z grypą ptaków. Pojawienie się HPAI w tym kraju wywołałoby bardzo duży wzrost cen mięsa ponieważ jest to największy światowy...

Nic jeszcze nie wskazuje, że patogen potrafi się przenosić między ludźmi - jeśli dochodzi do zakażeń u człowieka, to wyłącznie na skutek bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami. Wirus może jednak zmutować - podobnie było w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. A wtedy groziłaby nam kolejna pandemia.

O takim zagrożeniu w wypowiedzi dla BBC News mówią eksperci Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Ostrzegają, że powinniśmy być przygotowani na najbardziej pesymistyczny scenariusz również i w przypadku tego wirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bada przypadek 11-letniej dziewczynki w Kambodży, która niedawno zmarła z powodu zakażenia wirusem H5N1. Drobnoustrojem zakaził się też jej ojciec. Nie ma jednak pewności, czy doszło między nimi do przeniesienia zakażenia. Wciąż jest to analizowane.

Brytyjscy eksperci zwracają uwagę, że ludzie rzadko zarażają się ptasią grypą, a jeśli już do tego dochodzi, to powodem jest bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami. Niepokojące jest jednak, że w 2022 r. grypa ptaków najpierw zaatakowała kaczki w Europie i Azji, a potem rozprzestrzeniła się na inne gatunki ptactwa. I w takim nasileniu jeszcze nigdy nie występowała.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kaczki rzeźne, indyki

HPAI. 11 potwierdzonych ognisk grypy ptaków

Inspekcja Weterynaryjna w ostatnich dniach potwierdziła 11 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Łącznie we wszystkich 52 w 2023 roku znajdowało się 877 954 sztuk drobiu. Ogniska HPAI w okresie od 7 do 13 lutego wybuchły w...

Na skutek epidemii ptasiej grypy w minionym roku zginęło wyjątkowo dużo ptactwa dzikiego, głównie wodnego. Prof. Munir Iqbal z Pirbright Institute w Wielkiej Brytanii twierdzi, że wirus H5N1 zaatakował 80 gatunków. Z kolei amerykańska specjalistka dr Louise Moncla z University of Pennsylvania w Filadelfii uważa, że grypa ptaków zaatakowała także foki oraz lisy.

Specjaliści nie wiedzą, dlaczego tak się stało. - Podejrzewa się, że zarazek zmutował i potrafi teraz łatwiej się rozprzestrzeniać wśród ptactwa. Wciąż jednak H5N1 nie potrafi - na szczęście - rozprzestrzeniać między ludźmi – uspokaja dr Meera Chand z UKHSA. - Wirus ewoluuje, dlatego musimy być wyczuleni na jakiekolwiek sygnały, że może stwarzać zagrożenie dla ludzi - dodaje.

Prof. Sir Andrew Pollard z zespołu specjalistów University of Oxford oraz firmy Astra Zenecka, którzy opracowali szczepionkę przeciwko COVID-19, jest mniej optymistyczny. Ostrzega w rozmowie z BBC, że H5N1 ma potencjał wywołania pandemii, ponieważ ludzie nie stykali się z tym wirusem i nie mają przeciwko niemu odporności. Właśnie tak było w przypadku SARS-CoV-2.

Póki co wirus H5N1 niechętnie atakuje człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia od 2003 r. odnotowała u ludzi 868 zakażeń tym patogenem. Niepokojąca jest natomiast wysoka śmiertelność - aż 457 infekcji zakończyło się zgonem pacjentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA