Drobiarze z Afryki chcą współpracować. To szansa dla eksporterów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2017,13:30 Aktualizacja: 07-08-2017,8:54
A A A

W Polsce przebywa delegacja urzędników i przedsiębiorców z Mali, siódmego co do wielkości państwa w Afryce. Rząd w Bamako chce w kraju rozwinąć na szeroką skalę produkcję drobiarską.

Firm zainteresowanych projektem Malijczycy poszukują w Polsce. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest u nas Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Na początku współpracy Afrykanie liczą na import niektórych wyrobów drobiarskich z Polski.

ceny mięsa drobiowego, ceny skupu brojlerów, brojlery kurcząt, drób, kurczęta

Kurczęta ciągle tańsze niż przed rokiem. Z małym wyjątkiem

Według najnowszych danych ministerstwa rolnictwa w pierwszym półroczu 2017 roku za kilogram kurcząt brojlerów płacono średnio 3,24 zł. To o 2,6 proc. mniej niż przed rokiem i aż 11 proc. poniżej 5-letniej średniej.   Bieżący rok...
Następnie chcieliby, aby nasz partner podzielił się swoim know-how i pomógł stworzyć w Mali silny, zintegrowany poziomo, podmiot drobiarski.

Polska została wybrana ze względu na to, że jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie. Na urzędnikach i przedsiębiorcach z Afryki szczególne wrażenie zrobiło tempo w jakim drobiarstwo rozwijało się u nas w ostatnich kilkunastu latach. Mają nadzieję powtórzyć ten sukces u siebie.

- Rolą Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w kontaktach z delegacją z Mali było znalezienie firmy zainteresowanej współpracą. Wczoraj doszło do spotkania Malijczyków z jednym z największych producentów . Strony były ze spotkania bardzo zadowolone - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Twierdzi, że dalsza współpraca między partnerami będzie zależała od typowo biznesowych aspektów, czyli m.in. od kalkulacji, które powinna przeprowadzić strona polska oraz od wielkości spodziewanych korzyści, na które liczy strona malijska.

Rolnictwo w Mali ma około 33 procentowy udział w PKB, a w branży zatrudnionych jest prawie 80 procent aktywnych zawodowo mieszkańców. Dominującymi sektorami są produkcja bawełny i zbóż.

Rząd Mali zdecydował przeznaczać 15 procent budżetu centralnego na rozwój rolnictwa. Jednym z beneficjentów tych transferów ma być drobiarstwo.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA