Drobiarze promują kurczaki w Wietnamie. To dla nas ważny rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,10:45 Aktualizacja: 28-04-2017,11:32
A A A

Krajowa Rada Drobiarstwa promuje drób na targach Food and Hotel Vietnam w Ho Chi Minh. Wietnam był ważnym odbiorcą polskich kurczaków, ale w związku z wystąpieniem grypy ptaków, rynek ten został zamknięty dla naszych towarów.

Od ponad miesiąca służby weterynaryjne nie stwierdziły żadnego ogniska wirusa H5N8, co może oznaczać koniec choroby w Polsce. Branży zależy na szybkim wznowieniu eksportu, stąd obecność na targach w Wietnamie - tłumaczy Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD).

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Eksport drobiu rośnie, ale producentom daleko do euforii

Dane dotyczące eksportu za pierwsze dwa miesiące bieżącego roku potwierdziły, że mimo grypy ptaków polski handel zagraniczny mięsem drobiowym nie zwalnia tempa. W styczniu i lutym przedsiębiorstwa wyeksportowały prawie 163,7 tys. ton mięsa i...

Promocja europejskiego drobiu nie polega jedynie na ekspozycji na stoisku targowym, ale także na podejmowaniu innych działań, takich jak organizacja seminarium poświęconego wysokiej jakości mięsa drobiowego produkowanego w systemie QAFP pochodzącego z Unii Europejskiej.

Podczas tego spotkania został przedstawiony m.in. potencjał produkcyjny naszego kraju oraz omówiono przepisy weterynaryjne oraz zasady certyfikacji w systemie QAFP. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Ambasady RP w Hanoi.

Według KRD w ubiegłym roku eksport mięsa oraz produktów drobiowych z Polski do Wietnamu wyniósł prawie 5 tys. ton, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej.

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku wietnamskiego, na który z roku na rok eksportujemy coraz więcej mięsa drobiowego. Wartość eksportu w ubiegłym roku wyniosła ponad 4,2 mln euro - to dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Polska jest jednym z głównych producentów drobiu w UE, tak więc w naszym wspólnym interesie jest promowanie produktów w Wietnamie - podkreślił Dominiak.

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. W ub.r. wytwórczość wyniosła 2,5 mln ton, a na eksport trafia ok. 40 proc. całej produkcji. Głównym odbiorcą polskich kurczaków, indyków, kaczek i gęsi są kraje UE.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA