Drobiarze alarmują: wejdziemy w kolizję z prawem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-04-2023,8:15 Aktualizacja: 05-04-2023,5:24
A A A

Drobiarze, mimo wielu starań, nie są w stanie działać zgodnie z prawem. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) alarmuje, że od 6 kwietnia niemal wszystkie gospodarstwa drobiarskie w Polsce wejdą w kolizję z prawem.

Producenci drobiu od kilku tygodni bezskutecznie próbują sprostać wymaganiom ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Mimo wielu wysiłków i konsultacji nie jest to możliwe. Tymczasem 6 kwietnia upływają ustawowe terminy rejestracyjne.

- Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt próbuje dostosować polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej. Niestety, nasi urzędnicy z rolniczych agencji zepsuli wszystko, co da się zepsuć i dziś zarejestrowanie działalności drobiarskiej zgodnie z wymogami nowej ustawy jest klasyczną mission impossible - tłumaczy Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Funduszu Ochrony Rolnictwa, drobiarze, ministerstwo rolnictwa, Piotr Lisiecki, KIPDiP, jaja, drób, ceny drobiu, rolnicy

Ministerstwo rolnictwa szykuje nową daninę dla drobiarstwa?

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP), krytykuje pomysł utworzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa. - Ministerstwo rolnictwa kolejny raz chce utrudnić życie polskim producentom oraz przetwórcom drobiu. Pod...

Lisiecki wskazuje, że komputerowy system rejestracji jest pełen luk i błędów.

- System nie rozróżnia kur nieśnych od mięsnych, a ptaki usuwane ze stada każe traktować jak jaja stłuczki. Na domiar złego mapy wgrane do systemu nie zawsze są aktualne. Takich absurdów jest znacznie więcej - mówi prezes KIPDiP.

Izba próbowała interweniować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu do identyfikacji i rejestracji zwierząt. Na początku tego roku oferowała bezpłatne konsultacje merytoryczne.

KIPDiP informuje, że ARiMR nie chciała skorzystać ani z pomocy tej, ani innych organizacji drobiarskich.

- Efekt działań urzędników agencyjnych jest taki, że dziś aby wywiązać się z obowiązku ustawowego, trzeba wpisywać do państwowego systemu nieprawdę albo bzdury, a proszeni o pomoc pracownicy terenowych biur ARiMR są równie bezradni, jak producenci drobiu - alarmuje prezes KIPDiP.

Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt miała dostosować polskie prawo do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej.

W teorii przepisy te powinny pozwolić na bardziej skuteczne czuwanie nad dobrostanem zwierząt i walkę z dotykającymi je chorobami, np. afrykańskim pomorem świń czy grypą ptaków.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA