Drób z Polski prawdopodobnie trafia do Chin. Mimo zakazów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2017,12:50 Aktualizacja: 24-02-2017,20:34
A A A

Dane o polskim eksporcie drobiu za grudzień 2016 roku zdają się potwierdzać rynkowe plotki o tym, że mimo zakazów polskie mięso wciąż trafia do Chin. Bramą do tego wielkiego kraju - zdaniem wielu obserwatorów rynku - ma być Hongkong.

Pogłoski o reeksporcie znajdują wsparcie w oficjalnych danych statystycznych. W grudniu ub.r. nasz wywóz mięsa drobiowego i podrobów do Hongkongu wyniósł około 3,5 tys. ton i był o ponad 42 procent wyższy niż średnio w poprzednich 11 miesiącach - podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, H5N8, drób, ogniska, Podlasie

Wirus H5N8 potwierdzony w trzech kolejnych gospodarstwach

Trzy kolejne ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone w gospodarstwach położonych w woj. podlaskim oraz wielkopolskim. Łącznie utrzymywały one ponad 95 tys. drobiu.   Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 52., 53. oraz 54....

Przeciętny miesięczny eksport do Chin między styczniem a listopadem wynosił natomiast 1,3 tys. ton. Analogiczna wartość dla Hongkongu to 2,4 tys. ton. Suma obu liczb to niemal dokładna wielkość grudniowej sprzedaży do Hongkongu.

- Miesięczne dane statystyczne potrafią być bardzo zmienne i czasem opierają się na jednorazowych zdarzeniach, dlatego wyciągane z nich wnioski należy traktować z dużym dystansem - przestrzega Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Ekspert dodaje jednak, że amerykański departament rolnictwa (USDA) w raporcie z września 2016 roku szacował, że około jednej trzeciej swojego importu towarów rolniczych Hongkong reeksportuje, głównie do Chin i Wietnamu.

Dyrektor izby wskazuje także na opracowania naukowe badające różnice w statystykach handlowych, które sugerują, że istotna część reeksportu drobiu z Hongkongu do Chin nie odbywa się legalnie.

Ubiegłoroczny wywóz mięsa drobiowego z Polski do Hongkongu wyniósł ponad 30,2 tys. ton. Oficjalny eksport do Chin to 15,7 tys. ton. Kraj ten zakazał importu drobiu z Polski na początku grudnia 2016 roku. Hongkong stosuje z kolei zasadę regionalizacji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA