Zmowa na rynku pasz. UOKiK nałożył milionowe kary

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Werner-Woś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2020,12:30 Aktualizacja: 26-08-2020,12:34
A A A

UOKiK nałożył łącznie ponad 17 mln zł kary dla producentów pasz dla zwierząt - firm Polmass i Ekoplon - za porozumienia ograniczające konkurencję - poinformował Urząd w środę w komunikacie.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polmass i Ekoplon podzieliły miedzy sobą dwa rynki, ograniczając odbiorcom swobodny wybór produktów. Jak wyjaśnił UOKiK, jedną z praktyk ograniczających konkurencję jest podział rynku.

Zmowa na rynku wołowiny, wołowina, mięso, ceny wołowiny, bydło

Zmowa na rynku wołowiny?

Spadki cen wołowiny to pokłosie załamania eksportu do Turcji, ale Komisja Europejska nie przychyla się do pomocy jej producentom. A Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał sygnały o zmowie cenowej na rynku za niewystarczające do...

Oznacza, że przedsiębiorcy zamiast prowadzić uczciwą rywalizację ustalają, że na danym obszarze nie będą konkurowali i dzielą miedzy siebie terytorium, towary lub grupy klientów. W efekcie potencjalni kontrahenci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców.

Zdaniem Urzędu, tak było w wypadku Polmassu i Ekoplonu. Z ustaleń wynika, że przedsiębiorcy zawarli porozumienia dzielące rynki, w myśl których nie sprzedawali swoich produktów do klientów drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosił.

Porozumienia dotyczyły dwóch grup produktów paszowych stosowanych przy odchowie bydła - preparatów mlekozastępczych oraz mieszanek mineralno-witaminowych i trwały odpowiednio w latach 2008-2016 oraz 2008-2015.

"Zmowa pomiędzy Polmassem i Ekoplonem spowodowała, że hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru produktów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów drugiej. W efekcie doszło do zawężenia oferty rynkowej dla rolników i hodowców bydła oraz sprzedawców pasz" - wskazał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.

uokik, tomasz chróstny, rynek rolno-spożywczy, Pfeifer&Langen Polska

UOKiK stawia zarzuty Pfeifer&Langen. Spółce grozi wysoka kara

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer&Langen Polska w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Spółce grozi kara do 3 proc. obrotu....

Urząd poinformował także, iż zdobył wiele dowodów podczas przeszukania w siedzibach obu spółek. Z zebranych materiałów wynika, że ustalenia były dokonywane przede wszystkim pocztą elektroniczną.

Przykładem jest wiadomość jednego z pracowników Polmassu. "Przy okazji nadmienię że pomimo chęci podjęcia współpracy przez niektóre wyżej wymienione firmy nie złożyłem oferty i nie nawiązałem współpracy bo obligowały mnie zobowiązania partnerskie z Ekoplonem. W wyżej opisanej sytuacji bardzo proszę o zajęcie stanowiska przez firmę Ekoplon."

Według Urzędu, zasady współpracy obu spółek ustalane były również podczas regularnych spotkań, zarówno kierownictwa, jak i pracowników. Przedsiębiorcy wymienili się również listą klientów - była to dla nich informacja z kim nie zawierać umów.

"Porozumienie trwało wiele lat, przyniosło straty hodowcom i sprzedawcom pasz dla zwierząt. Stąd w decyzji nałożyłem wysokie kary dla przedsiębiorców, w łącznej wysokości ponad 17 mln zł" - poinformował Chróstny.

Sankcje pieniężne dla poszczególnych przedsiębiorców wyniosły: 12 mln 445 tys. 185 zł na Ekoplon i 4 mln 704 tys. 596 zł na Polmass.

Jednocześnie trwa kolejne postępowanie, w którym Prezes UOKiK podejrzewa podział rynku przez Polmass - w tym przypadku razem ze spółką Agro-Netzwerk Polska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA