Wyższy VAT dotknie producentów mleka?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-07-2020,16:00 Aktualizacja: 06-07-2020,17:56
A A A
Nowe stawki podatku VAT obowiązują od początku lipca bieżącego roku. Mogą one spowodować wyższe koszty produkcji mleka oraz być przyczyną wyłudzeń przy obrocie śruty sojowej. 
 
Nowelizacja ustawy o VAT obowiązuje od lipca 2020 r. i wprowadza nową matrycę stawek podatkowych. 
 
Uproszczono rozliczanie się z fiskusem, ponieważ wyeliminowano sytuację, kiedy to ten sam towar jest opodatkowany trzema różnymi stawkami VAT. 
 
Zmiany te była konsultowana przez kilkanaście miesięcy, ale przyniosły ze sobą niespodzianki dla sektora rolnego – informuje gazetaprawna.pl.
 
mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, mleko przerzutowe

Produkcja mleka wraca do normalności?

Skup mleka w maju 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 074,9 mln litrów. Był on o 5,2% większy niż w kwietniu...
Chodzi o wzrost VAT na nasienie bydła i trzody chlewnej. Do tej pory stawka ta wynosiła 8%.
 
Teraz rolnicy ryczałtowi poniosą o 15% wyższe koszty produkcji. Nie mogą bowiem odliczać podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy.
 
Do rządu skierowano list, w którym podkreślono, że zmiana stawki VAT postawi polską hodowlę w gorszej sytuacji rynkowej od podmiotów zagranicznych. 
 
Skutkiem tego będzie między innymi wzrost kosztów produkcji mleka. Organizacje branżowe zaapelowały do rządu o wydanie rozporządzenia, które z mocą wsteczną obniży do 8% stawkę podatku na materiał genetyczny. 
 
Nowe stawki podatku mogą szczególnie boleśnie uderzyć w rolników ryczałtowych, którzy nie mogą odliczać VAT.
 
- Pewnym rozwiązaniem problemu może być nabycie usługi inseminacji z wykorzystaniem materiału genetycznego, która nadal jest opodatkowana stawką 8% VAT. Niewykluczone jednak, że fiskus mógłby kwestionować taki model rozliczeń i uznawać, że nie jest to świadczenie złożone, a materiał genetyczny powinien być opodatkowany odrębnie, tj. stawką 23 proc. – mówił Mariusz Unisk, doradca podatkowy i wiceprezes zarządu w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.
 
brexit, produkcja mleka, przetwory mleczarskie, porozumienie UK z Nową Zelandią i Australią, strata eksporterów mleka,

Unijni producenci mleka stracą na brexicie?

Wielka Brytania negocjuje umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią i Australią. Ich podpisanie może wywołać straty unijnych eksporterów mleka.   Rząd Wielkiej Brytanii obiecuje swoim mieszkańcom, że w wyniku podpisania umów o...
Drugim problemem może być sprawa obrotu śruty sojowej i wyłudzeń podatku VAT.  
 
Izba Zbożowo-Paszowa w wystąpieniu do premiera oszacowała, że budżet może tracić 100 mln złotych rocznie na tym procederze.
 
Polega on na tym, że oszuści przekonują dostawców śruty, że wykorzystają towar do celów rolniczych i dołączają stosowne oświadczenie. Mogą w ten sposób korzystać z niższego podatku. 
 
Następnie sprzedają śrutę innym podmiotom już ze stawką 23%, a różnica w podatku jest ich zarobkiem. Po zmianie matrycy VAT oszuści nie muszą nawet składać oświadczenia, bo taki warunek został zniesiony.
 
Nawozy i środki ochrony roślin, które są przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej lub jako pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich, mogą korzystać z obniżonej stawki VAT bez jakichkolwiek dodatkowych warunków – czytamy na stronie gazetaprawna.pl.
 
– Teoretycznie jest to zmiana w dobrym kierunku, ale w praktyce niesie nowe wątpliwości, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że Ministerstwo Finansów nie ujawniło swojej motywacji w uzasadnieniu do nowego rozporządzenia – uważa Wojciech Kieszkowski, doradca podatkowy i partner w Solveo Advisory. 
 
Światowa produkcja mleka, wzrost produkcji, bydło mleczne, hodowla bydła mlecznego,

Produkcja mleka w 2020 r. wzrośnie

Światowa produkcja mleka do końca bieżącego roku wzrośnie o 1%. W Europie prognozuje się, że nastąpi nieznaczny spadek produkcji tego surowca o 0,3%.   Według przewidywań Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa...
Jego zdaniem nieuczciwe osoby nadal będą mogły wykorzystywać podobne towary do wyłudzenia podatku. Tym samym pozorne obniżenie stawek VAT może nawet w praktyce stać się ich podwyższeniem do 23%.
 
Ekspert podkreślił, że śruta sojowa sama w sobie nie jest paszą dla zwierząt, mimo że tak wynikało z dotychczas składanych oświadczeń. Po zmianach nie wiadomo, czy w ogóle istnieją dodatkowe warunki, które pozwalają ją sprzedać z 8% VAT.
 
- Czekamy na głos ze strony Ministerstwa Finansów, bez niego paradoksalnie branża może stosować jedynie stawkę podstawową, a to przyczyni się do wzrostu cen – mówił Kiszkowski.
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA