Ukraina znosi ograniczenia związane z BSE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-03-2019,8:00 Aktualizacja: 29-03-2019,19:06
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (29 marca) o zniesieniu przez władze Ukrainy ograniczeń importowych. Zostały one wprowadzone w związku z wystąpieniem na terytorium Polski atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).
 
Atypowa forma BSE (typ L) została potwierdzono na podstawie badań wykonanych w styczniu 2019 r. u krowy utrzymywanej w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Mirsk w powiecie lwóweckim w woj. dolnośląskim.
 
Chorobę potwierdzono u krowy urodzonej w 2007 r., poddanej eutanazji z powodu urazów kończyn tylnych. Jej zwłoki zostały poddane utylizacji, a próbka do badania w kierunku BSE trafiła do ZHW w Poznaniu - Pracownia w Lesznie.
 
podejrzana wołowina, byczyna, wołowina, opolszczyzna, kontrole mięsa

Tony podejrzanej wołowiny. Prokurator i policja w zakładzie mięsnym

Policja i prokuratura wszczęły śledztwo w sprawie około dwóch ton prawdopodobnie nielegalnego mięsa wołowego, wykrytego w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie (pow. kluczborski, woj. opolskie). Działania...
Następnie przeprowadzono badanie potwierdzające w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
 
W związku z wystąpieniem choroby niektóre kraje wprowadziły restrykcję związane z importem wołowiny z Polski, a wśród nich Ukraina i Białoruś. 
 
Decyzją Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi czasowe ograniczenie importu zostało zniesione 15 marca 2019 r. 
 
Dzisiaj GLW poinformował, że służba weterynaryjna Ukrainy przekazała decyzję z dnia 26 marca, zgodnie z którą zniesione zostały ograniczenia importowe wprowadzone przez władze Ukrainy z powodu wykrycia atypowego przypadku BSE w województwie dolnośląskim.
 
Restrykcje importowe dotyczyły bydła, pochodzących od niego produktów oraz surowców.
 
Zgodnie z wydaną decyzją Polska może wznowić eksport bydła oraz produktów i surowców na Ukrainę.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA