Ubój rytualny w Polsce nie zostanie zakazany?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-07-2018,16:20 Aktualizacja: 23-07-2018,15:07
A A A

Zakaz uboju rytualnego prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony w Polsce. Jak podaje TVP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował o tym, że wycofany zostanie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który miał go wprowadzić.

Ubój rytualny jest dopuszczalny na świecie. Dlatego jego zakaz, zdaniem ministra rolnictwa, miałby dla Polski poważne konsekwencje. Dotyczyłyby one głównie eksportu mięsa, zwłaszcza na rynek muzułmański.

Polska, jak podkreślił Ardanowski, posiada około 3 mln hektarów nieużytków, do których przysługują dopłaty. Na tych terenach może być hodowane m.in. bydło mięsne, ale również owce czy kozy.

produkcja wołowiny, produkcja mleka, bydło, ubój bydła, handel mięsem

Wzrost ubojów krów zwiększa podaż wołowiny

W drugim półroczu 2017 roku w UE i Polsce w górę poszły ceny bydła. Według GUS w grudniu minionego roku stawki były rekordowe i w skupie za kilogram płacono 6,68 zł. To o 11 proc. więcej rok do roku. To wynik mniejszej produkcji żywca...

Przypominamy, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął do sejmu w listopadzie ubiegłego roku.

Hodowcy bydła od tego czasu licznie protestowali przeciwko jego przyjęciu. Ich zdaniem takie rozwiązanie znacznie zmniejszyłoby wielkość produkcji bydła mięsnego w Polsce i wykluczyło krajową wołowinę z dynamicznie rozwijających się rynków zainteresowanych wyłącznie mięsem halal i koszer czyli pochodzącym od ubijanych rytualnie sztuk.

Zakaz uboju rytualnego, według wyliczeń Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, mógł dotknąć 350 tysięcy gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mięsnego oraz 450 tysięcy gospodarstw mlecznych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA