Turcja stanie się wiodącym na świecie producentem mleka?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-10-2019,11:00 Aktualizacja: 09-10-2019,9:17
A A A

Turcja, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ma wszelkie predyspozycje do tego, aby w przyszłości stać się jednym z wiodących na świecie krajów zajmujących się rolnictwem i hodowlą zwierząt.

Turcja posiada wiele łąk i pastwisk, dzięki czemu jej potencjał hodowlany jest bardzo duży. Dodatkowo tamtejsza struktura klimatyczna obejmuje cztery pory roku.

Produkcja mleka w tym kraju przekracza 22 miliony ton. Tym samym Turcja jest trzecim największym producentem tego surowca w Europie oraz ósmym na świecie.

Główny Urząd Statystyczny, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, bydło mleczne, produkcja mleka

Produkcja mleka w 2018 roku w Polsce wzrosła

Główny Urząd Statystyczny informuje, że produkcja mleka w Polsce w 2018 roku wyniosła 13767,8 mln litrów i była o 463,2 mln litrów, tj. o 3,5 proc. wyższa od tej uzyskanej w 2017 r. Polska Federacja Hodowców Bydła i...

Produkcja mleka w Turcji nieustannie rośnie. W ciągu ostatnich 15 lat całkowita wielkość wszystkich gatunków mleka podwoiła się, a w ciągu 10 lat wzrosła o ponad 70 proc. W tym czasie w 2015 i 2016 r. nastąpił jedynie niewielki wzrost całkowitej produkcji mleka, odpowiednio 0,1 i 0,8 proc.

Produkcja mleka krowiego w Turcji w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o ponad 26 proc. Duży wpływ na tę sytuację miał rozwijający się przemysł przetwórczy.

PFHBiPM informuje, że 50 proc. wyprodukowanego mleka krowiego trafia do przetwórców. Pozostała część jest sprzedawana za pośrednictwem nieformalnego rynku, spożywana w gospodarstw domowych oraz wykorzystywana do karmienia zwierząt.

Produkcja świeżego mleka w Turcji w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 25 proc. Prowadzony tam od siedmiu lat projekt mleka szkolnego doprowadził do zwiększenia jego spożycia.

Sommet, bydło mięsne, wystawa, Francja

Różnorodne rasy bydła mięsnego podczas targów Sommet

Sommet de l'Elevage jest jedną z największych wystaw hodowlanych na świecie. W tegorocznej edycji można było zapoznać się z ofertami ponad 1500 wystawców oraz zobaczyć 2000 wyselekcjonowanych zwierząt 70 ras.   Targi Sommet odbyły...

Spożycie mleka wzrosła również dzięki większej świadomości konsumentów oraz zmianie nawyków żywieniowych.

Sery są szczególnie popularne w Turcji. Jak informuje PFHBiPM produkty te są wiodące zarówno na rynku krajowym, jak i w handlu zagranicznym.

Jogurt ma drugą pozycję co do wielkości produkcji spośród wszystkich produktów mlecznych w Turcji. Kolejne miejsce zajmuje mleko płynne.

Wartość eksportu produktów mlecznych rośnie od 2012 r. Jedynie w 2015 r. jego całkowita wartość była niższa o niemal 25 proc.

Wskaźnik samowystarczalności w Turcji szacuje się na niewiele powyżej 100 proc.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA