Shredlage może podnieść wydajność mleczną krów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-08-2020,19:00 Aktualizacja: 19-08-2020,8:08
A A A

Krowy karmione kiszonką z kukurydzy zebraną w technologii Shredlage mogą produkować więcej mleka. Dzienny wzrost wydajności w gospodarstwie Fortune w Cieszymowie wyniósł 2 litry od sztuki.

- Shredlage jest stosowana w coraz większej liczbie gospodarstw mlecznych, ale także mięsnych w całej Europie - mówił Andrzej Kulczyński, Product Manager ds. Maszyn Żniwnych z firmy Claas Polska, podczas zorganizowanej przez jego firmę 18 sierpnia zdalnej konferencji prasowej na temat wzrostu produkcji mleka dzięki wykorzystaniu tej technologii.

Shredlage jest to to technologia przygotowywania kiszonki z kukurydzy. Dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii wykupionej przez firmę Claas, rośliny podczas zbioru są cięte na długie cząstki od 26 do 30 milimetrów. Tym samym kiszonka z kukurydzy przejmuje częściowo rolę paszy strukturalnej.

  • Shredlage jest to to technologia przygotowywania kiszonki z kukurydzy
  • Kukurydza na kiszonkę zbierana w technologii Shredlage jest cięta na cząstki o długości 26-30 mm
  • Krowy żywione kiszonką Shredlage jedzą więcej TMR-u
  • Wydajność mleczna krów żywionych kiszonką Shredlage może być wyższa
  • Kiszonka Shredlage umożliwia wycofanie słomy z TMR-u

shredlage, kukurydza, kiszonka z kukurydzy, ziarniaki, claas, krowy mleczne, wydajność mleczna, zakiszanie, mleko

Kiszonka z kukurydzy Shredlage. Dlaczego się opłaca?

Hodowcy bydła mlecznego są coraz bardziej zainteresowani technologią Shredlage. Istnieje także coraz więcej gospodarstw, również w Polsce, które ją stosują i osiągają bardzo dobre wyniki produkcyjne. Shredlage jest to kiszonka z...

Kukurydza jest dobrze rozdrobniona

Kukurydza zbierana w tej technologii jest także intensywnie rozgniatana i rozcierana, zwłaszcza ziarniaki, co zwiększa jej powierzchnię, na którą oddziałują mikroorganizmy zarówno podczas procesu kiszenia, jak i w żwaczu krów.

W przypadku kukurydzy zbieranej w technologii Shredlage istotna jest sucha masa całej rośliny. Przy jej zawartości na poziomie 30% można ją ciąć na cząstki o długości 30 mm. Jeśli jest ona wyższa, wówczas jej cząstki muszą być krótsze.

Kiszonka zebrana w technologii Shredlage znacznie różni się na sitach Penn State od tej zebranej w tradycyjny sposób, czyli ciętej na cząstki o długości 8-10 mm. Na pierwszym sicie znajduje się nie 8, a 30% materiału.

- Zastanawialiśmy się, czy tak duża ilość materiału na pierwszym sicie nie spowoduje segregacji TMR-u przez krowy i w efekcie nie wywoła u nich kwasicy żwacza. Okazuje się, że TMR z tą kiszonką nie był przez nie segregowany. Krowy zjadały go w całości - mówił Piotr Skoczek z firmy Somatik.

mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, mleko przerzutowe

Produkujemy więcej mleka niż rok temu

Skup mleka w czerwcu 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 035,7 mln litrów. Był on o 3,6% mniejszy niż w maju...

Wydajność wzrosła o 2 litry

Ferma bydła Fortune z Cieszymowa w województwie pomorskim przeprowadziła doświadczenie dotyczące żywienia bydła kiszonką z kukurydzy zebraną za pomocą technologii Shredlage. Była ona dodawana do TMR-u od początku lutego do końca maja 2020 r.

Hodowcy wykonali próbę na 4 grupach żywieniowych. Po kilkunastu tygodniach okazało się, że zmiana kiszonki spowodowała osiągnięcie produkcji w grupie wieloródek wielkości 58 kilogramów na sztukę na dzień. Wcześniej ich wydajność wynosiła około 54 kg.

Całe analizowane stado krów żywione kiszonką z kukurydzy Shredlage zwiększyło wydajność średnio o 2 litry dziennie, a pobranie s.m. dawki wzrosło w najbardziej wydajnej grupie produkcyjnej z 29,5 kg do 32 kg.

- Moim zdaniem to właśnie różnica w górnym sicie pomiędzy kiszonką konwencjonalną oraz Shredlage miała największy wpływ na wzrost wydajności krów i większe pobranie paszy. W przypadku suchej masy było to nawet 32 kg, co przekłada się na niemal 80 kg świeżej masy dawki - tłumaczył Piotr Skoczek.

stres cieplny, krowy, bydło mleczne, wydajność mleczna, zdrowie krów, żwacz, pobranie paszy, temperatura, wilgotność

Krowy nie lubią upałów. Dlaczego?

Bydło mleczne jest tolerancyjne na niskie temperatury, ale za to bardziej podatne na ciepło. Tymczasem w wielu regionach na całym świecie lata są coraz bardziej gorące i dłuższe. Wskutek tego zwierzęta te cierpią na stres cieplny (heat stres)....

Doradca żywieniowy z firmy Somatik zapewnia jednak, że samo wprowadzenie do dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy Shredlage, nie spowoduje automatycznie wzrostu dziennej wydajności mlecznej w stadzie o 2 litry.

- Wiele zależy przede wszystkim jakości materiału oraz innych czynników związanych z żywieniem i organizacją na fermie. Jeśli tak jak w Cieszymowie kiszonka będzie odpowiednio przygotowana, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie - mówił Skoczek.

Słoma zniknęła z dawki dla krów produkcyjnych

Hodowcy bydła mlecznego z Cieszymowa oprócz uzyskania wzrostu średniej dziennej wydajności krów wyeliminowali także z dawki pokarmowej mlecznic słomę.

- Słoma została wycofana z dawki i podczas czteromiesięcznego skarmiana nie była stosowana. Nie zauważyliśmy żadnych negatywnych zmian z tego powodu - mówiła Renata Gurbowicz, główna hodowczyni gospodarstwa Fortune.

Renata Gurbowicz podkreśliła, że słoma na stałe zniknie z TMR-u laktacyjnego, ale nadal będzie stosowana w dawce pokarmowej dla młodzieży oraz krów zasuszonych

Hodowczyni zapewniała również, że w tym roku w Cieszymowie 100% kukurydzy na kiszonkę zostanie zebrane właśnie w technologii Shredlage.


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA