Setki rolników czekają na miliony złotych. Zakład nie zapłacił za bydło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2020,8:10 Aktualizacja: 28-01-2020,8:16
A A A

Poszkodowanych może być nawet 550 gospodarstw, które czekają na ponad 8 milionów złotych. Zakład mięsny Zbigniewa k. pod Łodzią nie płaci rolnikom za dostarczone bydło.

Tak wynika z informacji zebranych przez dziennikarzy Polsat News przedstawionych w programie "Interwencja". Niektórzy hodowcy czekają na pieniądze od czerwca ubiegłego roku i puszczają im nerwy bowiem walczą o przetrwanie.  

kolno, podlasie, powiat kolneński, powiat łomżyński, skup bydła, oszustwa

Nie płacił za skupowane bydło. Rolnicy stracili setki tysięcy

Za oszustwa i prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej będzie odpowiadał mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, zatrzymany przez policjantów z Kolna (woj. podlaskie). 23-latek skupował od rolników bydło, ale nie...

- W jednym roku ponad 50 tysięcy zł straciłem, to z czego mam żyć. Dla mnie oznacza to bankructwo - mówi jeden z nich. - Oddałem 14 sztuk bydła na kwotę prawie 71 tys. zł, w tym jest 5 200 zł VAT, który musiałem odprowadzić. Mam kredyty, a bank nie czeka na raty. Mam dzieci, mam rodzinę - dodaje inny.

Rolnicy mają żal do właściciela firmy, że nie płaci, choć ich zdaniem, zakład funkcjonuje normalnie. Twierdzą, że firma wciąż skupuje bydło, a mięso i wyroby trafiają do 47 sklepów firmowych.

Gospodarze nie zdawali sobie sprawy z tego, że będą mieli aż takie problemy z odzyskaniem pieniędzy, choć - jak twierdzą - byli przyzwyczajeni do czekania. Firma jest obecnie w restrukturyzacji. Hodowcy dowiedzieli się o tym z pisma z sądu.

- Postanowieniem z 7 października 2019 roku otwarto tzw. przyspieszone postępowanie układowe. Chodzi tu o postępowanie, które nie zmierza do ogłoszenia upadłości, nie mniej jednak wskutek istnienia określonych problemów finansowych przedsiębiorstwa podejmuje się działania zmierzające do tego, aby dalej funkcjonowało i przede wszystkim, aby mogło spłacić należności wobec wierzycieli - tłumaczy Paweł Sydor, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi.

12 grudnia 74 rolników złożyło w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela zakładu. Teraz odmówiono wszczęcia śledztwa. Gospodarze będą się odwoływać od tej decyzji.

Dziennikarze Polsatu próbowali porozmawiać z szefem firmy. Ten odmówił spotkania, a na wysłane pytania nie odpowiedział.

źródło: Polsat News
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA