Sektor mleczarski będzie priorytetowo traktowany. Minister zapewnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2021,14:25 Aktualizacja: 25-01-2021,14:33
A A A

- Strategia "Od Pola do Stołu" stwarza szansę dogonienia krajów zachodnich Wspólnoty. Mleczarstwo jest liderem w produkcyjności i eksporcie. Chcę służyć pomocą w otwieraniu nowych rynków - zapewnia minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w konferencji "Ocena skutków Strategii Od Pola do Stołu dla sektora mleczarskiego", zorganizowanej w formie zdalnego spotkania, przez Polską Izbę Mleka.

skup mleka, Marcin Wroński, KOWR, mleczarnie

Skup mleka będzie lepiej monitorowany

Zwiększa się zakres danych, o których podmioty skupujące mleko krowie od rolników muszą informować dyrektora oddziału terenowego KOWR. Jest to spowodowane unijnymi przepisami. Szerszy zakres raportowanych danych pociągnął za sobą...

Rodzimy sektor mleczarski ma szczególną rolę również pod względem znaczenia dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Przyczynia się do zagospodarowania trwałych użytków zielonych.

Wzrost wydajności mlecznej krów w połączeniu z modernizacją gospodarstw przyczyniają się ponadto do zmniejszenia jednostkowego śladu węglowego w produkcji mleka. Jednocześnie sektor ma duży udział w kreowaniu dochodów w rolnictwie, szczególnie w mniejszych i średniej wielkości gospodarstwach, które dominują w Polsce.

Puda zwrócił uwagę, że sektor ten jest liderem postępu technicznego. - W nowym PROW będziemy chcieli skierować znaczne środki na przetwórstwo, dlatego zachęcam do konsultacji i przesyłania uwag bezpośrednio do ministerstwa - zaapelował.

- Spółdzielczość ma w mleczarstwie kluczowe znaczenie, dlatego uważam, że konieczna jest nowa ustawa, która będzie odpowiadała wyzwaniom współczesności. Będę chciał te propozycje szeroko konsultować z całym środowiskiem mleczarskim i spółdzielczym. Chcemy wzmocnić rolę małych i średnich gospodarstw, gdyż w uprzywilejowanej pozycji są gospodarstwa duże. Równocześnie chcę zastrzec, że to wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych - dodał polityk.

Szef resortu dodał, że z racji roli mleczarstwa dla zintegrowanego rolnictwa, sektor jest i będzie priorytetowo traktowany w ramach proponowanych zmian WPR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA