Rosyjscy producenci mleka apelują o pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-05-2021,9:45 Aktualizacja: 27-05-2021,9:39
A A A
Koszty produkcji mleka w ostatnim czasie w Rosji mocno wzrosły, co przełożyło się na mniejszy zysk rolników. Tamtejszy związek producentów mleka prosi o wsparcie państwa dla krajowego przemysłu mleczarskiego.
 
Rosyjski związek producentów mleka (Soyuzmoloko) apeluje do rządu o wsparcie finansowe dla producentów mleka. Wynika to z rosnących kosztów produkcji tego surowca oraz prób ustalenia limitów cenowych na mleko i jego przetwory.
 
Koszt produkcji w marcu 2021 r. był o ponad 18% wyższy niż w analogicznym okresem poprzedniego roku. 
 
Dynamika produkcji mleka surowego w Rosji pozostaje na wysokim poziomie, ale rosnące koszty osłabiają możliwości ekspansji i ograniczają atrakcyjność inwestycyjną branży.
 
Mleczna Gala, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, hodowcy bydła mlecznego, wydajność mleczna

Mleczna Gala po raz siódmy. Tym razem on-line

Mleczna Gala to wydarzenie mające na celu uhonorowanie najlepszych hodowców bydła mlecznego w Polsce. Mleczna Gala to również działanie ukierunkowane na promocję polskiego rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki zmian...
Soyuzmoloko domaga się wprowadzenia zwrotów kosztów inwestycyjnych na budowę nowych i modernizację starych gospodarstw mlecznych. Związek apeluje również o udzielanie preferencyjnych pożyczek dla producentów mleka i dodatkowej pomocy w związku ze zbliżającą się reformą etykietowania produktów mleczarskich.
 
Zdaniem przedstawicieli związku rząd powinien wspierać gospodarstwa mleczarskie i przedsiębiorstwa przetwórcze poprzez bezpośrednie dotacje przyznawane na litr produktu. 
 
Rosyjski rząd, jak podaje portal dairyglobal.net, domagał się od producentów żywności ograniczenia wzrostu cen na rynku krajowym, grożąc im karami ze strony Federalnej Służby Antymonopolowej. 
 
Kraj ten wprowadził już pułapy cenowe dla niektórych podstawowych towarów, w tym na cukier i olej słonecznikowy.
 
Według polityków wzrosty cen niektórych produktów były nieuzasadnione.
 
Koszt produkcji mleka surowego wzrósł w bieżącym roku od 20% do nawet 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dodatkowo rosyjscy rolnicy zmagają się również ze zmniejszonym popytem na mleko.   
 
Według wstępnych szacunków cena surowca miała wzrosnąć o około 20%, ale słaby popyt spowodował, że ceny zwiększyły się zaledwie o 4%.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA