Rośnie cena mleka. Prognozy są dobre

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-01-2017,9:15 Aktualizacja: 18-01-2017,9:10
A A A

1,5 zł za kg mleka. To cena, o której producenci jeszcze kilka miesięcy temu mogli tylko pomarzyć. Teraz wielu z nich otrzymuje właśnie tyle za sprzedany surowiec zarówno do większych, jak i mniejszych mleczarni.

- Ceny wzrosły o 25, a może nawet 30 proc. w związku z lepszą sytuacją rynkową, lepszymi cenami zbytu sera, ale wzrosła też cena mleka przerzutowego, tłuszczu i śmietany w związku z tym mogliśmy podwyższyć ją swoim dostawcom - mówił dla TVP 1 Jerzy Skorupski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku.

cena mleka, mleko, bydło mleczne, mleczarnie

Ceny mleka nie spadną nawet przez pół roku?

Ceny mleka w kontaktach zawieranych na giełdzie nowozelandzkiej na czerwiec tego roku są zbliżone do obecnych. To świadczy o tym, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy rolnicy mogą się spodziewać stabilizacji cenowej za wyprodukowany surowiec....

Producenci mleka cieszą się z wysokich cen skupu, ale pamiętają że poprzednie podwyżki przyczyniły się w dużej mierze do trwającego ponad dwa lata kryzysu. Na szczęście teraz sytuacja jest nieco inna. Przetwórcy mleka walczą o chiński rynek. Chiny to największy importer produktów mlecznych na świecie.

- Zagrożeniem przede wszystkim jest brak stabilności, przewidywalności. Każdy rolnik jest zainteresowany tym żeby wiedzieć w długookresowym czasie jak będzie wyglądała sytuacja w rolnictwie szeroko rozumianym, nie tylko cena skupu mleka ale kształtujących się kosztów - mówił dla TVP 1 Andrzej Steckiewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego.

Dochód z produkcji mleka w tym roku, jak podaje TVP 1, może być jednak o 15 a nawet 20 proc. wyższy niż w ubiegłym, więc prognozy są optymistyczne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA