Rolnicy zachęcają do kupowania mleka i nabiału. Każdy może pomóc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2020,12:30 Aktualizacja: 01-06-2020,12:35
A A A

Wraz z pandemią i ograniczeniami w eksporcie spada cena mleka. Bez rynków zewnętrznych sektor ma problem z przetworzeniem tego, co wyprodukują gospodarstwa. Pomóc może każdy kupując mleko, sery, jogurty.

Rolnicy z całego kraju przyjmują wyzwanie rzucone przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zachęcają do picia mleka i dziękują, że korzystamy z efektów ich pracy.

mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, mleko przerzutowe

Mleka jest więcej. Skup surowca rośnie

Skup mleka w marcu 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 040,2 mln litrów. Był on o 7,1% wyższy niż w lutym oraz...

Akcja "dziękujemy, że pijecie mleko" ruszyła na początku kwietnia i spotkała się z ogromnym odzewem całej branży. Jej celem jest promocja polskich produktów mleczarskich - przypomina TVP Olsztyn.

Tylko w ubiegłym roku, produkcja mleka w kraju wyniosła 14 mld litrów. Niemal 1/3 surowca trafia na eksport - przede wszystkim na europejski rynek, ale coraz częściej także do Azji czy Afryki. Pandemia koronawirusa nie pozostała jednak bez wpływu na rynek.

- Niektóre firmy zachodnie wycofały się z tych kontraktów. Zostaje bardzo dużo produktów w Polsce i coś z tym trzeba zrobić - wyjaśnia Zdzisław Szewczak, dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w Dorotowie.

Choć zagraniczne zamówienia nagle zostały zmniejszone, to produkcji tak szybko zahamować się nie da. Wytwórczość rośnie wraz z postępem hodowli.

Coraz lepsze wyniki to efekty pracy i wiedzy hodowców, ale też specjalistów i doradców, którzy pojawiają się w oborach będących pod oceną wartości użytkowej Federacji. Tylko na Warmii i Mazurach takich gospodarstw jest 20 tys.

źródło: TVP Olsztyn
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2020

Hoduj z głową świnie:

-Ceny tuczników spadają

-Obalamy mity na temat ASF

-Żeby prosięta nie chorowały

-Rozwija produkcję warchlaków

-Prosięta muszą jeść, aby przyrastać

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA