Rolnicy muszą mieć udział w opłacie za przekroczenie kwot mlecznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2016,12:20 Aktualizacja: 14-03-2016,12:57
A A A

Rolnicy muszą wnieść wkład w uiszczenie opłaty za przekroczenie kwot mlecznych - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. Dodał jednak, że KE jest gotowa przyjrzeć się propozycjom polskiego rządu w tej sprawie, przewidującym pomoc państwa.

W ubiegłym roku Polska została obciążona karą w wysokości ok. 660 mln zł za przekroczenie kwoty mlecznej w roku 2014/2015. Kary płacą rolnicy, którzy wyprodukowali mleko ponad swój limit.

ferma bydła, bydło mleczne, EDF, mleko

Produkują mleko, żeby utrzymać się na powierzchni

Hodowcy zrzeszeni w European Dairy Farmers EDF, czyli w Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Mleka, w latach 2013-2014 otrzymywali średnio 38 eurocentów za kg mleka tj. ok. 1,67 zł/kg. Jednak miniony rok, a szczególnie...

Ministerstwo rolnictwa przygotowało tymczasem przepisy przewidujące możliwość umorzenia niezapłaconych kar za nadprodukcję mleka w latach 2014/2015. Jak tłumaczył niedawno wiceminister Jacek Bogucki, projektowane przepisy mają przede wszystkim pomóc rolnikom, którzy z powodu wysokich kar za przekroczenie limitu produkcji mleka znaleźli się w tragicznej sytuacji finansowej.

- Co do opłat wyrównawczych (za przekroczenie kwot mlecznych), oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że te opłaty istnieją, bo mieliśmy kwoty mleczne od 1984 roku. Pewne kraje, mała liczba krajów, włączając Polskę, Niemcy, Irlandię i Holandię, przekroczyła kwoty i muszą uiścić opłatę - powiedział komisarz Hogan.

- Każdy rolnik i każdy kraj członkowski znał zasady, że takie będzie stanowisko, i rolnicy muszą wnieść wkład w uiszczenie opłat, ale byliśmy przygotowani do przeanalizowania każdej propozycji, jaką poczyni polski rząd - dodał.

Pytany, czy KE dostała jakiś formalny list z propozycjami od polskiego rządu, odparł: - W ostatnich dniach otrzymaliśmy propozycję i teraz ją analizujemy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA