Rolnicy chcą pomóc sąsiadom, ale obawiają się sankcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2018,13:20 Aktualizacja: 08-09-2018,14:34
A A A

W związku z bardzo trudną sytuacją w rolnictwie spowodowaną suszą, Lubuska Izba Rolnicza, w imieniu rolników prowadzących produkcję zwierzęcą, zwróciła się do ministra rolnictwa z prośbą o umożliwienie wykorzystania na paszę trwałych użytków zielonych objętych programami rolno-środowiskowymi.

Rolnicy, którzy nie posiadają zwierząt, a posiadają TUZ, deklarują, iż w ramach pomocy sąsiedzkiej, udostępniliby łąki, jednak obawiają się konsekwencji swoich działań w postaci sankcji.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Wiemy, ile rząd przeznaczy na pomoc suszową. Decyzja zapadła

- Około 1,5 mld zł przeznaczymy dla rolników na pomoc suszową - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że nie będą to pieniądze zabrane z innych resortów, ale środki z innych dochodów państwa. Szef...

Lubuska Izba Rolnicza w liście z 4 września zwraca się z wnioskiem o pomoc hodowcom zwierząt w uzyskaniu paszy na ich skarmianie.

"Tegoroczna susza nie oszczędziła również łąk, pastwisk oraz upraw przeznaczonych na paszę, w związku z czym wielu hodowców, przede wszystkim utrzymujących bydło, będzie miało ogromny problem z utrzymaniem swoich zwierząt ze względu na brak pożywienia, co z kolei wpłynie na wzrost cen żywności" - czytamy w korespondencji do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Samorząd rolniczy postuluje, aby umożliwić, na wniosek rolnika, wykorzystania trwałych użytków zielonych uczestniczących w różnych programach rolno-środowiskowych na paszę.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Posłowie będą przesuwać pieniądze na pomoc suszową

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą przesuwane dodatkowe pieniądze na pomoc suszową - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że susza w kraju jest większa niż się spodziewano. W radiu RMF FM polityk mówił, że...

"Wiele łąk położonych w dolinach cieków wodnych i obniżeniach terenu wykazuje duży potencjał paszowy, jednak ze względu na obowiązujące terminy koszenia lub obowiązek pozostawienia obszarów niekoszonych, zgodnie z podjętym programem, zostaje niewykorzystana. Rolnicy, którzy nie posiadają zwierząt, a posiadają TUZ, w ramach pomocy sąsiedzkiej, udostępniliby łąki, jednak obawiają się konsekwencji swoich działań w postaci sankcji" - twierdzi LIR.

"W związku z obecną, bardzo trudną sytuacją hodowców z województwa lubuskiego i z pewnością z całej polski postulujemy o umożliwienie wykorzystania łąk objętych programami rolno-środowiskowymi na paszę dla hodowców" - czytamy w liście.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA