Producenci mleka starali się o pomoc. Ile wniosków złożyli?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2021,14:15 Aktualizacja: 15-12-2021,14:20
A A A

543 wnioski wpłynęły do ARiMR od producentów mleka, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości podmiotu skupującego. Nabór wniosków trwał od 29 listopada do 10 grudnia.

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie są to dane ostateczne. Poznamy je bowiem dopiero, gdy do Agencji dotrą dokumenty złożone przez rolników za pośrednictwem poczty.

Mleko A2, Mleko A2A2, Mleko A2 only, PFHBiPM, mleko, produkcja mleka, mleko surowe, laktoza, beta-kazeina A2, krowy

Mleko A2 to szansa dla polskich producentów i przetwórców?

Selekcja genomowa umożliwia produkcję mleka lepiej przyswajalnego przez człowieka, które zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Udział osób w społeczeństwie z nietolerancją mleka krowiego jest coraz większa. W związku z tym na rynku...

O wsparcie mogli ubiegać się rolnicy którzy w latach 2018-2020 przynajmniej przez rok utrzymywali bydło mleczne i co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za mleko sprzedane podmiotowi, który ogłosił upadłość. Pomoc skierowana była do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którym został nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć kwoty utraconego dochodu z tytułu sprzedaży mleka w roku, w którym producent rolny nie otrzymał zapłaty, obliczonego jako np. różnica między iloczynem liczby litrów mleka sprzedanych w roku, za który jest składany wniosek, a iloczynem średniej liczby litrów mleka sprzedanych w poprzednich trzech latach.

Rolnik otrzyma 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków, lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż mleka, lub listy wierzytelności, lub innego dokumentu potwierdzającego istnienie wierzytelności producenta rolnego wobec upadłego podmiotu.

W przypadku gdy kwota zapotrzebowania na pomoc, wynikająca ze złożonych wniosków przekroczy łącznie kwotę 12,5 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy zastosowany zostanie współczynnik korygujący.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA