Poseł w obronie podlaskich mleczarni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-04-2020,16:00 Aktualizacja: 30-04-2020,9:36
A A A
Opublikowana przez ministra rolnictwa lista mleczarni importujących surowiec z zagranicy wzbudziła spore kontrowersje. W obronie zakładów stanął poseł Stefan Krajewski.
 
Resort rolnictwa zarzucił niektórym mleczarniom brak patriotyzmu gospodarczego, ponieważ sprowadzają one surowiec z zagranicy zamiast skupować go od polskich rolników. 
 
Minister rolnictwa opublikował także listę firm, na której znalazło się 15 mleczarni, a wśród nich SM Mlekovita, OSM Piątnica (zakłady w Piątnicy i Ostrołęce) oraz Laktopol (zakład w Suwałkach). 
 
branża mleczarska, mleczarnie, produkcja mleka, import mleka,

Resort ujawnia importerów mleka. Trudna sytuacja na rynku

Ministerstwo rolnictwa opublikowało na swojej stronie internetowej listę podmiotów importujących mleko w pierwszym kwartale. Najwięcej surowca zakupiła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku. A ceny skupu mleka spadają i są...
Prezesi tych firm, jak czytamy w strefie agro Gazety Pomorskiej, odnieśli się do zarzutu resortu i z nim się nie zgadzają.
 
Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził też, że każdy litr mleka sprowadzony teraz z zagranicy szkodzi polskim rolnikom. Często dochodzi do tego, że spółdzielnie ograniczają skup od polskich rolników, zmniejszają drastycznie ceny. 
 
Poseł Stefan Krajewski stanął w obronie zakładów i napisał list do ministra rolnictwa.
 
"Podlaskie spółdzielnie przetwórstwa mlecznego to perła naszej regionalnej gospodarki" pisze poseł.
 
"Muszę przyznać, że z wyjątkowym zdziwieniem, ale również oburzeniem, przyjąłem pański komentarz dotyczący polskich spółdzielni mleczarskich, także tych znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. Jak się Pan wyraził - zachowują się one czasami niezrozumiale, a nawet podle" czytamy w liście.
 
Zdaniem posła trudno jest przyjąć ze zrozumieniem tego rodzaju słowa płynące z ust polskiego ministra rolnictwa, a zarazem polityka od lat zajmującego się kwestią polityki rolnej i znającego jej realia. 
 
"Jeszcze trudniej pojąć, dlaczego Pan – polityk odpowiedzialny dziś za polskie rolnictwo i jego rozwój, stosuje w tak trudnym czasie polityczne połajanki, uderzające bezpośrednio w interes polskich spółdzielni mleczarskich" dodaje Krajewski.
 
ceny skupu mleka, bydło mleczne, produkcja mleka, spadek cen mleka,

Jak ukształtują się ceny mleka?

W najbliższych miesiącach spadek cen mleka najprawdopodobniej przyspieszy. Będzie to efekt wzrostu podaży tego surowca w krajach unijnych oraz w USA.   W ostatnich kwartałach sytuacja na unijnym rynku mleka jest stabilna. Niewielkie wahania...
Zwrócił on uwagę, że spółdzielnie przetwórstwa mlecznego z Podlasia są perłą naszej regionalnej gospodarki. Są również dowodem na progres gospodarczy ostatnich 30-lat w Polsce. 
 
Zarządzają nimi sprawni menadżerowie, ludzie z pasją i wizją. Dzięki temu mleczarnie odniosły sukces na skalę nie tylko polską, bowiem prowadząc szeroki eksport, podbiły wiele europejskich i światowych rynków, stając się cenioną marką. 
 
Poseł zarzuca Ardanowskiemu, że ten zniechęca rodaków do zakupów produktów z tych mleczarni.
 
Stwierdza również, że jeżeli którakolwiek z tych firm importuje mleko zza granicy, to tylko tyle ile brakuje w pewnym stopniu na naszym rodzimym rynku i jest to głównie mleko do produktów ekologicznych, posiadające określone parametry.
 
Jednocześnie apeluje do ministra rolnictwa o to, aby przyspieszyć pracę resortu prowadzące w kierunku zwiększenia możliwości produkcji ekologicznej w polskich gospodarstwach rolnych. 
 
To ograniczy potrzebę importu mleka na coraz chętniej kupowane przez Polaków produkty. 
 
"Atakując w ten specyficzny sposób nasze spółdzielnie, uderza Pan w gruncie rzeczy nie tylko w ich zarządy, ale wszystkich pracowników i rolników, dostawców, na co nie ma i nie będzie mojej zgody" w liście napisał Stefan Krajewski.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA